To je le ena od odločitev enodnevne mednarodne konference za pomoč Palestincem, na kateri je palestinski predsednik Mahmud Abas mednarodno skupnost pozval, naj njegovo vlado podprejo "finančno, moralno in politično".
Poleg gostitelja britanskega premiera Tonyja Blaira in palestinskih predstavnikov na čelu s predsednikom Abasom, so glavno vlogo na konferenci igrali predstavniki bližnjevzhodne četverice: Evropske Unije, Rusije, Združenih držav Amerike in Organizacije združenih narodov.
Tony Blair: "Vidimo luč"
Tony Blair je srečanje označil za "temeljni kamen pri oblikovanju trajne palestinske države". Kot je dejal ob koncu pogovorov, so sodelujoči na konferenci dosegli soglasje
glede praktičnih korakov proti reformi palestinskih ustanov. "Vidimo luč," je glede prihodnosti izraelsko-palestinskih pogovorov dejal Blair in opozoril, da konferenca ni nadomestilo za mirovna pogajanja. Da so obeti za mir med Izraelom in Palestinci boljši kot kadarkoli v zadnjih letih, meni tudi ameriška zunanja ministrica Condoleezza Rice, čeprav se Izrael povabilu na konferenco ni odzval.
Udeleženci so se strinjali, da morajo Palestinci in Izraelci vzpostaviti neposredni dialog in pogajanja ter tako ponovno zagnati mirovni proces. Bližnjevzhodna četverica je ob tem poudarila, da mora biti nova palestinska država "resnično sposobna za življenje", zato ne sme biti sestavljena iz razpršenih območij.
Opozorili so tudi, da nobena stran ne sme sprejeti enostranskih ukrepov, ki bi vnaprej določali končno rešitev pomembnih vprašanj, kot so meje z bodočo palestinsko državo, pravica palestinskih beguncev do vrnitve, judovske naselbine ali status Jeruzalema. "Upam, da bo četverica to sporočilo prenesla v realistično politično držo. Upam, da bodo besede spremenili v dejanja," se je na izjavo četverice odzval glavni palestinski pogajalec Sajeb Erekat.
Pohvale palestinskim reformam
Na konferenci so sicer pohvalili zavzetost palestinskih oblasti za izvedbo reform varnostnih služb. "Gospod predsednik, pogumno poskušate zaustaviti nasilje in jasno izražate vizijo prihodnosti svojega ljudstva," je Mahmuda Abasa nagovoril generalni sekretar OZN Kofi Anan. "Zato je prišel trenutek, da potrdimo mednarodno podporo neodvisni, demokratični palestinski državi, ki bo lahko preživela in bo obstajala poleg Izraela."
Slednjemu pa so namenili več opozoril, naj ne sproži akcije, s katero bi lahko propadla bližnjevzhodna mirovna prizadevanja. "Izrael ne sme sprožiti akcije, ki bi škodovala končni rešitvi, in mora pomagati, da bi nova palestinska država bila res trajna," je dejala ameriška zunanja ministrica, ki je pohvalila namero Tel Aviva za umik z območja Gaze in delov Zahodnega brega. Arabske države je ob tem pozvala, naj končajo diplomatsko osamitev Izraela. "Arabske države morajo končati s hujskanjem k nasilju v medijih, prekiniti financiranje terorizma, prekiniti podporo izobraževanja skrajnežev in vzpostaviti normalne odnose z Izraelom," je poudarila.
Obsodba samomorilskega napada
Udeleženci konference so ostro obsodili zadnji samomorilski napad v Tel Avivu, ki je zahteval pet žrtev. Sicer pa je visoki predstavnik EU za skupno zunanjo politiko Javier Solana poudaril, da je pomemben del boja proti terorizmu tudi izboljšanje življenjskih razmer za Palestince. "Brez dvoma se morajo Palestinci boriti proti terorizmu. Premagali ga bodo z dobro strukturirano policijo, vendar tudi s pomočjo navadnih državljanov, ki nasprotujejo terorizmu, saj bodo njihova življenja izboljšana," je poudaril.
Zadovoljstvo na palestinski, nezadovoljstvo na izraelski strani
Palestinski predsednik Mahmud Abas je ocenil, da so bili rezultati konference "zelo pozitivni in plodni". "Pričakujemo vrnitev znamenja sprave z miroljubnimi in uspešnimi pogajanji, ki temeljijo na mednarodni zakonitosti in legitimnosti," je poudaril in dodal, da je cilj "končanje okupacije iz leta 1967 in vzpostavitev demokratične, neodvisne in trajne palestinske države ob Izraelu". "Mislili smo, da smo sami v regiji. Toda po konferenci smo prepričani v dejstvo, da mednarodno skupnost zanima palestinska stvar in da je varnost v regiji postala varnost celotne mednarodne skupnosti," je zaključil Abas.
Toliko bolj nezadovoljen pa je Izrael. Zunanji minister Silvan Šalom je Abasa obtožil, da želi skrajne skupine prepričati k sodelovanju, namesto da bi jih poskušal zlomiti. "Žal mi je, da palestinske vodstvo še vedno omahuje glede boja proti terorizmu," meni Šalom in dodaja, da možnosti za resnični mir ne bo, dokler se nasprotna stran ne bo odločila dokončno uničiti teroristične infrastrukture.