
Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld se je zavzel za večjo vlogo zveze Nato v Iraku, vendar je poudaril, da mora biti trenutno prednostna naloga zavezništva krepitev misije za vzdrževanje miru v Afganistanu. "Menim, da je glavna naloga zveze Nato, da dobro opravi svoje delo v Afganistanu, njen naslednji korak pa je večja vloga v tej državi," je izjavil Rumsfeld na letalu, s katerim je potoval na neformalno srečanje obrambnih ministrov Nato, ki poteka v Münchnu.
"Kar zadeva Irak, Nato sodeluje s poljskimi in španskimi silami in upamo, da bo prevzel še večjo vlogo," je dejal Rumsfeld in dodal, da bo Irak takoj za Afganistanom na dnevnem redu srečanja v bavarski prestolnici, ki se ga udeležuje tudi slovenski obrambni minister Anton Grizold.
Nato je lani prevzel poveljstvo nad mednarodnimi silami v Afganistanu (ISAF), ki so njegova prva večja misija zunaj Evrope, vendar ima težave pri zagotavljanju sil, potrebnih za razširitev misije tudi na območja zunaj prestolnice Kabul.
Mednarodne sile v Afganistanu (ISAF), ki spadajo pod poveljstvo zveze NATO, sestavlja 6100 vojakov, imajo pa mandat OZN. V državi deluje še 15.000 ameriških vojakov, ki v okviru operacije Enduring Freedom iščejo Osamo bin Ladna in predstavnike talibanskega režima. ISAF sestavljajo predvsem evropske države, trenutno pa mu poveljuje Nemčija, ki bo poveljstvo 10. februarja predala Kanadi.
Rumsfeld ne obžaluje delitve na staro in novo Evropo
Donald Rumsfeld ne obžaluje svojih lanskih izjav o "stari Evropi," ki jih je namenil prvenstveno Nemčiji in Franciji. "Prestar sem za obžalovanje. Ne, ne obžalujem," je ob robu neformalnega srečanja zveze NATO v bavarski prestolnici dejal Rumsfeld. Rumsfeldove izjave januarja lani, da se središče pomembnosti znotraj NATO seli iz "stare Evrope" proti "novi Evropi", ki jo predstavljajo države nekdanjega vzhodnega bloka, sta razjezili predvsem Pariz in Berlin.
Povedal je še, da je takrat namesto izraza "stari NATO" in "novi NATO," dejal "stara Evropa " in "nova Evropa," "s čimer je iz slabih razlogov postal ljudski heroj". Svoje današnje izjave je Rumsfeld zaključil, da je bilo takrat vse rečeno "off the record". Pri tem se je nasmehnil in dejal, "da o tem ne želi nič več slišati".
Nato se pripravlja na razširitev misije v Afganistanu

Obrambni ministri zveze Nato so na neformalnem srečanju v Münchnu govorili o širitvi operacije stabilizacijskih sil ISAF, ki jih v Afganistanu vodi Nato. Generalni sekretar zveze Nato Jaap de Hoop Scheffer je izjavil, da namerava po Nemčiji še pet članic zavezništva predati ekipe za regionalno obnovo (PRT) v Afganistanu pod poveljstvo ISAF. Imen teh držav De Hoop Scheffer ni razkril, odločitev o tem pa naj bi sprejeli na vrhu Nato junija v Carigradu.
ISAF je januarja razširil svoje operacije iz afganistanske prestolnice Kabul v mesto Kunduz na severu Afganistana, kjer so nameščene nemške enote. Več kot 170 nemških vojakov, ki v Kunduzu sestavljajo PRT, je tako uradno prišlo pod poveljstvo sil ISAF. Po navedbah diplomatskih virov naj bi ekipe za regionalno obnovo prevzele še Italija, Velika Britanija, Turčija, Norveška in Nizozemska.
Nemški kancler Gerhard Schröder, ki se je pred srečanjem v Münchnu v Berlinu srečal z generalnim sekretarjem zveze NATO, je izjavil, da bi lahko v Afganistanu namestili francosko-nemško brigado s 5000 vojaki. Nemški obrambni minister Peter Struck pa je povedal, da naj bi Eurocorps, sile, ki jih sestavljajo Nemčija, Francija, Španija, Belgija in Luksemburg, avgusta zamenjale kanadske enote pri vodenju generalštaba sil Nato v Kabulu.

De Hoop Scheffer je sicer po srečanju s Schröderjem, že nekaj ur pred srečanjem v Münchnu, ki ga je sicer tokrat prvič vodil, poudaril, da si Nato ne sme privoščiti, da bi mu v Afganistanu spodletelo. V nasprotnem primeru bo namreč boj proti terorizmu izgubljen.
Na srečanju so sicer govorili tudi o pripravah na vrh zavezništva, ki bo junija v Carigradu. Na njem naj bi govorili tudi o obnovi Iraka. De Hoop Scheffer pa je dejal, da se bo Nato še naprej ukvarjal z razvojem dogodkov v Iraku. Odločitev za sodelovanje NATO v Iraku pa bi bila sedaj po njegovem mnenju še prezgodnja.