Afganistanska prehodna vlada je po poročanju afganistanske tiskovne agencije AIP začela oblikovati novo vojsko, ki naj bi sprva obsegala 250.000 mož. Po navedbah afganistanskega zunanjega ministra Abdulaha Abdulaha je obrambno ministrstvo v ta namen ustanovilo tudi posebno komisijo.

Kot je še poročala AIP, naj bi bila v novih oboroženih silah zastopanost etničnih skupin sorazmerna z njihovo številčnostjo, strankarska pripadnost pa ni kriterij za udeležbo. Po načrtih naj bi v vojsko vključili tudi mudžahide. Struktura afganistanske vojske se je namreč podrla, ko so različne skupine mudžahidov po boju z ruskimi okupatorji začele medsebojno krvavo državljansko vojno.
Kmalu odpravljene sankcije za Afganistan?
Po padcu talibanskega režima bodo Združeni narodi v veliki meri odpravili sankcije proti Afganistanu. Po pričakovanjih diplomatov ZN je mogoče pričakovati, da bo Varnostni svet ZN o tem v torek sprejel ustrezen sklep.

Po besedah trenutno predsedujočega Varnostnemu svetu Jagdiša Koonjula iz Mavretanije bo ta najvišji organ svetovne organizacije skušal preprečiti vse nadaljnje negativne posledice, ki bi jih sankcije lahko imele za afganistansko prebivalstvo. Še naprej pa naj bi ostali v veljavi določeni ukrepi, kot je zamrznitev talibanskih bančnih računov v tujini. Nova afganistanska centralna banka naj bi bila iz teh ukrepov izvzeta, je še povedal Koonjul.
Varnostni svet ZN je sankcije proti Afganistanu uvedel leta 1999 in jih kasneje še zaostril, da bi s tem izsilil od talibanskega režima izročitev terorističnega voditelja Osame bin Ladna, sicer glavnega osumljenca za septembrske teroristične napade v ZDA.
ZN pozivajo k hitrejši finančni pomoči

Združeni narodi pa so na mednarodno skupnost naslovili "nujen poziv" za hitro finančno pomoč prehodni afganistanski vladi, ki jo vodi Hamid Karzaj, je sporočil Ahmed Favzi, tiskovni predstavnik posebnega odposlanca ZN za Afganistan Lahdarja Brahimija.
"Afganistan potrebuje denar takoj. Do konca leta smo dobili le dva milijona dolarjev od 20 milijonov, ki so bili za začetek delovanja nove vlade obljubljeni na konferenci o politični prihodnosti Afganistana v Bonnu," je opozoril Favzi.
V Kabulu patruljirali nemški vojaki
Nemški vojaki, ki sodelujejo v Mednarodnih silah za zagotovitev varnosti v Afganistanu, so danes skupaj z afganistansko policijo prvič patruljirali po ulicah Kabula.
V afganistansko prestolnico je minuli konec tedna prispela prva skupina 60 nemških vojakov. Nemčija bo v Mednarodne sile sicer prispevala 770 vojakov.
Novi ujetniki na poti v Guantanmo
Z letališča v Kandaharju je proti ameriškemu oporišču Guantanamo na Kubi poletela nova skupina 30 ujetih talibanov in borcev Al Kaide. Vsakega ujetnika, ki so imeli obraze prekrite z belimi pokrivali, noge pa vklenjene, sta do transportnega letala vrste C-17 pospremila dva vojaka.

Prva skupina 20 ujetnikov je v strogo varovano oporišče na Kubi poletela v četrtek. V mornariškem oporišču na Kubi je trenutno prostora za 100 ujetnikov, kmalu pa bi se lahko v njem znašlo 220 oseb. Zgradba, ki jo šele gradijo, bo lahko sprejela 2.000 ujetnikov.
Celotna premestitev zapornikov na Kubo sicer poteka pod izredno strogimi varnostnimi ukrepi. Varnostne ukrepe so poostrili tudi v okolici oporišča Guantanamo, kjer je Kuba namestila več svojih enot kot običajno.
Britansko zunanje ministrstvo je potrdilo, da je med 20-imi skrajneži, ki so jih Američani že prepeljali na Kubo, tudi njihov državljan.