Ladja Cap Anamur v lasti nemške humanitarne organizacije, na kateri se že tri tedne nahaja 37 večinoma sudanskih pribežnikov, je danes po posredovanju mednarodnih človekoljubnih organizacij in Vatikana dobila dovoljenje za vstop v pristanišče Empedocle na Siciliji. Tako so afriški pribežniki končno lahko stopili na kopno., potem pa so jih privedli v begunski center, kjer bodo nastanjeni med čakanjem na odobritev njihovih prošenj za azil v Nemčiji. Nemška vlada je medtem že izključila možnost podelitve azila prebežnikom.
"Kdor koli želi, lahko zaprosi za azil. Kot običajno bomo sprožili postopek. Ugotoviti moramo tudi, kakšno je njihovo psihično stanje, zato se bomo z njimi temeljito pogovorili," je povedala Laura Boldrini z Visokega komisariata OZN za begunce.
Kapitana ladje Stefana Schmidta je italijanska policija že zaslišala. Kapitan naj bi bil zaslišan kot priča, vendar pa se oblasti še niso odločile, ali ga bodo obtožile zaradi pomoči pri nezakonitem vstopu na italijansko ozemlje. Ladje obalne straže vhoda v pristanišče ne blokirajo več.
Nemška ladja je afriške pribežnike vzela na krov 20. junija, vendar je obtičala v mednarodnih vodah, saj italijanske oblasti ladje vse do včeraj niso želele sprejeti v svoje teritorialne vode in ji omogočiti vstopa v omenjeno pristanišče, češ da bi begunci veljali za nezakonite priseljence. Pribežnike so našli na gumijastem čolnu na odprtem morju med italijanskimi in malteškimi vodami. Begunci so bili na krovu obupani in so tudi grozili, da se bodo vrgli v morje.
Organizacija Cap Anamur je v Kölnu sporočila, da so v nedeljo ladji končno omogočili vstop v italijanske teritorialne vode, sedaj pa še vstop v pristanišče. Odločitev naj bi bila posledica poročila kapitana ladje, v katerem je ta navedel naraščajočo napetost na ladji in ponovil zagotovila, da so mu pribežniki predali pisne prošnje za azil v Nemčiji.
Nemški minister za notranje zadeve Rainer Lingenthal je povedal, da je za te prebežnike "odgovorna izključno italijanska vlada", saj bi za vložitev prošnje za azil v Nemčiji prebežniki najprej morali doseči nemško teritorialno območje. Obenem je dejal, da ladja nemške humanitarne organizacije ne predstavlja nemškega teritorialnega ozemlja.
Italijanske oblasti so dalj časa zavračale pristanek ladje na svojem teritorialnem ozemlju. Pri tem pa so povedali, da so bili pribežniki rešeni v malteških teritorialnih vodah in bi tako morali biti odvedeni na Malto. Kapitan trdi drugače, namreč, da je pribežnike vzel na krov v bližini italijanskega otoka Lampedusa. Najnovejša drama z begunci se utegne sprevreči v spor med Rimom in Berlinom.
V spor so pretekli petek posegli tudi Združeni narodi in Italijo pozvali, naj preneha z oviranjem in omogoči prebežnikom vstop na kopno.