Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je v pogovoru za televizijsko postajo Al Džazira v četrtek izjavil, da so bile besede ameriškega predsednika Georgea Busha glede Irana, izjavljene med njegovo nedavno turnejo na Bližnjem vzhodu, "sporočilo konfrontacije". Ahmadinedžad je prepričan, da Bush s svojim sporočilom seje razdor in delitev.

Bush je namreč večino časa med bližnjevzhodno turnejo posvetil zbiranju podpore med arabskimi zavezniki za trši pristop do Irana ter islamsko republiko večkrat razglasil za največjega podpornika terorizma na svetu. "Predsednik George Bush je poslal sporočilo iranskemu ljudstvu in vsem narodom po svetu. To sporočilo je odraz njegovih lastnih predstav in je sporočilo razdora ter sejanja semen delitve. Je sporočilo konfrontacije, ki ponižuje dostojanstvo človeštva," je dejal Ahmadinedžad
Ahmadinedžad obsodil Izrael
Znova se je verbalno lotil tudi Izraela, ki ga je obsodil na "skorajšnji propad". "Vse te države verjamejo, da so Izraelci skupina morilcev, ki nosi orožje in poskuša z grožnjami spremeniti svojo podobo," je dejal Ahmadinedžad.
Odzval se je tudi na četrtkov uspešen preizkus balistične rakete dolgega dosega s strani Izraela ter opozorilo, da so vse možnosti, s katerimi bi preprečili Iranu, da si priskrbi jedrsko orožje, še odprte. Ahmadinedžad je zavrnil izraelski preizkus in poudaril, da Izrael "nima poguma, da bi napadel Iran". "Zavedajo se, da bo kakršenkoli poskus napada deležen zelo ostrega odgovora," je dodal.
Iz Rusije je v Iran prispela tretja pošiljka jedrskega goriva za jedrsko elektrarno v Bušerju. V pošiljki je 11 ton obogatenega urana, tako kot v prvih dveh pošiljkah, ki ju je Iran prejel 17. in 28. decembra lani. Teheran pričakuje še pet pošiljk goriva.

Po pričakovanjih Teherana bodo pošiljke prispele v skladu z načrtovanim urnikom, ki za dobavo vsega goriva predvideva obdobje dveh mesecev. Iran naj bi skupaj prejel 82 ton jedrskega goriva. Zunanji minister Manušer Motaki je 30. decembra lani zatrdil, da bo obrat v Bušerju, ki bo imel polno kapaciteto 1000 MW, s polovično močjo začel delovati že poleti, medtem ko so v ruskem gradbenem podjetju Atomstrojeksport sporočili, da elektrarna ne bo začela delovati pred koncem leta.
Rusija in Iran sta 13. decembra dosegla dogovor o časovnem načrtu izgradnje elektrarne v Bušerju na jugu Irana. Dokončanje te elektrarne, ki ga je Rusija leta 1994 prevzela od nemškega Siemensa, so pred tem večkrat preložili tudi zaradi napetosti glede iranskega jedrskega programa in bojazni Zahoda, da Iran proizvaja jedrsko orožje, kar pa Teheran odločno zanika. Gradnja elektrarne je bila večkrat ustavljena tudi zaradi težav s plačili in drugih vprašanj.
Po prvi pošiljki goriva za Bušer je Rusija ocenila, da Iranu ni več potrebno bogatiti urana. Teheran sicer kljub dvema resolucijama VS ZN še vedno zavrača ustavitev dejavnosti bogatenja urana.
O iranskem jedrskem vprašanju bodo v torek v Berlinu znova govorili zunanji ministri petih stalnih članic VS ZN (Kitajska, ZDA, Rusija, Velika Britanija, Francija) in Nemčije. Med drugim bodo razpravljali o morebitni novi resoluciji ZN, s katero bi Iran prisilili k ustavitvi bogatenja urana.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.