
Prihod iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada v New York, kjer bo danes govoril na splošni razpravi 62. zasedanja Generalne skupščine ZN, je že sprožil val razburjenja in protestov. Ahmadinedžad je v ponedeljek med drugim nagovoril študente na Univerzi Columbia, ki so ga zasuli z vprašanji o usmrtitvah borcev za človekove pravice in otrok ter zatiranju žensk, homoseksualcev in pripadnikov drugih veroizpovedi. Zaradi njegovega prihoda je potekalo več protestov.
''Kruti diktator''
Že ob prihodu na univerzo je Ahmadinedžada doletel vse prej kot prijazen pozdrav, saj je rektor univerze Lee Bollinger v pozdravnem nagovoru med drugim dejal, da kaže vse znake "nepomembnega in krutega diktatorja." Med drugim mu je očital zanikanje holokavsta, ki bi utegnilo zavesti le nepismene in nevedne, ter očitne kršitve človekovih pravic in vodenje neodgovorne zunanje politike.
Ahmadinedžad, katerega predavanje je bilo sicer povsem versko obarvano, je Bollingerjeve besede označil kot nepravilne, zavajujoče, nesramne in žaljive do prisotnega občinstva, ki je del informacijske družbe in družbe znanja. Predsednika so razburila tudi vprašanja študentov, ki so sledila njegovemu predavanju. V odgovorih jim je med drugim zatrdil, da ni nikoli zanikal samega obstoja holokavsta, da pa bi bilo treba to obdobje zgodovine dodatno raziskati.

Iran želi mir
Poleg tega je Ahmadinedžad ob začetku svojega obiska v ZDA zatrdil, da si Iran želi le miru in varnosti v skladu z božjim naukom. Kot je dejal, je govorjenje o vojni le propagandno orodje, medtem ko dejanske potrebe po vojni ni. Zagotovil je še, da Iran v celoti sodeluje z inšpektorji Mednarodne agencije za jedrsko energijo in da so njihove jedrske aktivnosti zakonite in miroljubne narave. Zanikal je tudi, da bi Teheran oboroževal upornike v sosednjem Iraku.
Obisk točke nič
Največ razburjenja je sicer sprožila namera Ahmadinedžada, da v okviru obiska v ZDA obišče tudi t. i. točko nič - prizorišče terorističnega napada 11. septembra 2001, ki za mnoge Američane danes velja za sveto. Njegov načrt je preprečila newyorška policija, uradno zaradi varnostnih razlogov, če bi do njega dejansko prišlo, pa bi bila to po besedah ameriške državne sekretarke Condoleezze Rice travestija.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.