Čeprav naj bi na vzhodu Ukrajine veljalo premirje, je bilo ponoči v okolici Mariupola, ki za upornike velja kot ključno mesto na poti na Krim, večkrat slišati strele, je s kraja dogajanja poročal dopisnik BBC Fergal Keane.
Prav tako naj bi zagorela postojanka ukrajinske vojske. A ker večjih spopadov ni bilo, naj bi v petek sklenjeno premirje načeloma veljalo.
Je pa vprašanje, kako dolgo, proruski uporniki se ideji o odcepitvi od Ukrajine, kar je glavno jabolko spora, seveda niso odpovedali.
Tudi dan popolnega miru ni prinesel. Blizu letališča v Donecku je mogoče občasno slišati nove eksplozije in obstreljevanje, poročajo tuje tiskovne agencije. Separatisti iz Donecka poročajo o štirih ubitih civilistih, za kar pa za zdaj ni neodvisne potrditve.
Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP za zdaj ni jasno, kdo stoji za obstreljevanjem pri Donecku. Čeprav je mesto v rokah separatistov, letališče nadzorujejo ukrajinske sile. Strele in eksplozije je bilo moč slišati blizu letališča in iz bližnjega predmestja Avdijivka.
Dogajajo se vojni zločini
Dogajanje je medtem dodatno razburkalo najnovejše poročilo organizacije Amnesty International, v katerem piše, da sta tako proruska kot ukrajinska stran na vzhodu Ukrajine zagrešili več vojnih zločinov.
"Obe strani sta v konfliktu pokazali le malo spoštovanja do človeškega življenja in očitno kršita mednarodna določila," pravi sekretar organizacije Salil Shetty.
Ukrajinskim silam poročilo očita, da na slepo bombardirajo cele soseske, separatiste pa, da so ugrabili, mučili in ubili več civilistov. Prav tako poročilo obtožuje Rusijo, da priliva olje na ogenj spora. "Imamo dokaze, da Rusija neposredno podžiga konflikt," pravi Shetty, ki meni, da bi morala Rusija ustaviti dobavo orožja proruskim separatistom.
Rusija sicer še naprej vztrajno zanika sodelovanje v ukrajinskem konfliktu, vendar so Moskvo že večkrat doslej na laž postavili satelitski posnetki, še pišejo v poročilu Amnesty International.
Težave z dostavo pomoči
Potem ko so proruski uporniki zasedli Doneck in Lugansk na vzhodu Ukrajine, je v spopadih umrlo okoli 2600 ljudi, življenje na območju pa je izjemno težko. Tudi zato, ker so velike težave z dostavo humanitarne pomoči.
Mednarodni komite Rdečega križa je na Twitterju opozoril, da sta na poti na prizadeta območja obtičala dva tovornjaka pomoči, ki sta se morala zaradi nevarnosti obrniti in vrniti v bazo. Več podrobnosti o preteči nevarnosti niso razkrili.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.