
Organizacija Amnesty International med omenjenimi članicami EU navaja Nemčijo, Italijo, Švedsko in Veliko Britanijo. Poleg omenjenih štirih članic EU so bile v prevoze osumljencev vpletene še Turčija, BiH in Makedonija.
Kot so opozorili opozorili v Amnesty International, so na podlagi mednarodnega prava države, ki olajšajo prevoze v države, za katere vedo ali bi morale vedeti, da obstaja tveganje za kršitve človekovih pravic, soudeležene pri teh zlorabah. Posamezniki, ki so sodelovali pri ugrabitvah, mučenjih in izginotjih, pa bi morali za to kazensko odgovarjati.

Države si ne bi smele več zatiskati oči in bi morale sprejeti aktivne ukrepe za zaključek tovrstne prakse na svojih ozemljih, so v poročilu "Partners in Crime: Europe's Role in US Renditions" še zapisali v Amnesty International.
EU ni sodelovala s CIA

Koordinator EU za boj proti terorizmu Gijs de Vries pa je pred preiskovalnim odborom Evropskega parlamenta, ki preučuje dejavnosti ameriške obveščevalne agencije CIA v Evropi, zatrdil, da ni dokazov, da bi vlade držav Evropske unije sodelovale z ZDA pri prevažanju terorističnih osumljencev na zaslišanja v druge države. De Vries je sicer priznal, da je obstajalo "obojestransko koristno sodelovanje med tajnimi službami držav članic EU in CIA", ki ga po njegovih besedah urejajo države članice same in ki je nujno v boju proti terorizmu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.