Tujina

AI obtožuje britanske vojake

London, 11. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Britanski vojaki v Iraku so, po ugotovitvah organizacije za zaščito človekovih pravic AI, ubijali iraške civiliste tudi takrat, ko sami niso bili ogroženi.

Koga se je treba bolj bati - diktatorja ali 'osvoboditelja'?
Koga se je treba bolj bati - diktatorja ali 'osvoboditelja'? FOTO: Reuters
Sklad ZN za pomoč otrokom (Unicef) je opozoril, da obstajajo domneve o slabem ravnanju z otroki s strani pripadnikov koalicijskih sil v Iraku. Zlorabe naj bi se dogajale v zaporih, kamor uslužbenci Unicefa nimajo dostopa.

Organizacija za zaščito človekovih pravic Amnesty Inernational (AI) v poročilu, objavljenem v torek v Londonu, opozarja, da so britanski vojaki v Iraku streljali in ubijali iraške civiliste, tudi v situacijah ko sami niso bili neposredno ogroženi.

AI se v poročilu zavzema za civilne preiskave vseh ubojev s strani britanskih vojakov, britansko obrambno ministrstvo pa ne želi komentirati tega poročila, dokler ne preuči podrobnosti obtožb iz dokumenta. Med civilisti, ki so jih britanski vojaki ubili po nepotrebnem, je tudi neka osemletna deklica.

Preiskave v tajnosti

AI je poročilo oblikovala po obisku svojih predstavnikov na jugu Iraka, ki je pod nadzorom britanskih enot, v februarju in marcu. Predstavniki AI so takrat izvedli pogovore z iraškimi družinami, očividci, častniki iraške policije in vodilnimi predstavniki začasne uprave v Iraku.

Kot opozarja AI, je v primerih, ko so bile preiskave odprte, britanska vojaška policija delovala v največji tajnosti, saj je družinam žrtev posredovala zelo malo ali pa sploh nobene informacije v zvezi s potekom in zaključki preiskav. Organizacija sicer nima ocen o številu smrtnih primerov, ki jih pripisujejo britanskim enotam. Po ugotovitvah AI pa so bili tarča napadov tudi privrženci strmoglavljenega iraškega voditelja Sadama Huseina, kar so iraški policisti namerno spregledali.

Strah pred 'nekaznovanimi'

Po besedah direktorice britanskega AI Kate Allen "ljudje v Iraku živijo v strahu pred oboroženimi skupinami, ki lahko napadajo in, očitno, ostanejo nekaznovane". Po njenih besedah uboje s strani britanskih sil preiskujejo "v tajnosti in za zaprtimi vrati".

Vojak
Vojak FOTO: Reuters

Poročilo navaja tudi podrobnosti o smrti osemletne deklice Hanan Saleh Matrud, ki naj bi jo avgusta lani ustrelil britanski vojak. Po navedbah nekega očividca naj bi vojak nameril v deklico in s približno 60 metrov streljal nanjo, medtem ko je vojska zatrdila, da je bila ustreljena po nesreči z opozorilnim strelom.

AI v poročilu sicer pozdravlja prizadevanja za okrepitev iraške policije, vendar izraža zaskrbljenost zaradi njene neučinkovitosti v boju proti oboroženim skupinam, odgovornim za napade in uboje nekdanjih privržencev stranke Baas in trgovcev z alkoholom.

Kitajska presenečena nad 'izživljanjem'

Kitajska je obsodila "presenetljivo" nasilje ameriških in britanskih sil nad iraškimi zaporniki in ga označila kot kršitev Ženevskih konvencij. "ZDA in Velika Britanija bi morale ščititi temeljne človekove pravice iraških zapornikov," je sporočil tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva in pozval k temeljiti preiskavi zlorab.

Tako kot predstavniški dom ameriškega kongresa pred dnevi je v ponedeljek še senat soglasno sprejel resolucijo z odločno obsodbo okrutnega ravnanja ameriških vojakov z iraškimi ujetniki.

Bush in Blair izgubljata podporo

Ameriški predsednik George Bush in britanski premier Tony Blair sta po izbruhu škandala v zvezi z mučenjem iraških zapornikov v zaporih pod nadzorom ameriške ali britanske vojske v Iraku močno izgubila ugled v domači javnosti.

Najnovejše javnomnenjske raziskave namreč kažejo, da je z Bushevim opravljanjem vloge predsednika ZDA zadovoljnih le še manj kot polovica Američanov (46 odstotkov), več kot polovica Američanov pa je delo predsednika tudi grajala. Naglo je padla tudi podpora ameriški politiki v Iraku.

Po podatkih javnomnenjske raziskave, ki jo je danes objavil britanski časnik The Times, pada podpora tudi britanskemu premieru Blairu in njegovi laburistični stranki, saj je dosegla najnižjo podporo v zadnjih 17 letih.

SORODNI ČLANKI
  • Dogodki splošno 1
  • Kronanje popeja
  • Dih zveri
  • Ennio Morricone
  • Edward Clug CLUSTER
  • Robben Ford
  • Vicente amigo
  • Večer z legendami kubanske glasbe
  • Fantom iz opere
  • Goran Bojčevski & Balkan Nuevo
  • Rade Šerbedžija
  • Od Čardaša do Valčka
  • večer Puccinijeve glasbe
  • Svetlana Zaharova
  • Dogodki splošno 2
  • Dogodki splošno 3
  • Dogodki splošno 4