Tujina

Air France: Težave so bile stalnica

Pariz, 12. 06. 2009 06.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Teorija, ki ji verjame vse več ljudi, pravi, da je letalo družbe Air France v Atlantik strmoglavilo zaradi težav z merilniki hitrosti. Da te niso bile nekaj novega, dokazuje poročilo omenjene družbe.

Airbusi francoskega prevoznika Air France so samo lani kar petkrat zašli v težave zaradi napak na senzorjih hitrosti Pitot, razkriva poročilo o varnosti, ki so ga v roke dobili novinarji dnevnika Le Figaro. Izdano je bilo 12. septembra, potrdili pa so ga tudi piloti.

Gre za lete Tokio–Pariz, Pariz–Antananarivo, Canton–Pariz, Pariz–Bogota in Pariz–New York, piše Le Figaro, ki pa ne navede, kakšne težave so imeli. Da niso bile majhne, dokazuje okrožnica, ki je znotraj Air Francea zaokrožila decembra lani. V njej so pilote opominjali, naj bodo pozorni na omenjene merilnike.

Razbitine
Razbitine FOTO: Reuters

Težav se je že dlje časa zavedal tudi izdelovalec letal Airbus. Leta 2007 je vsem letalskim službam priporočil, naj na airbusih 220 čim prej zamenjajo senzorje, v Air Franceu pa so se letos lotili tudi nameščanja novih na letalih iz družin 330 in 340. Na letalu, ki je v noči na ponedeljek strmoglavilo v Atlantik, tega še niso storili.

Ena od teorij, ki jo je v zadnjem času največkrat slišati, je, da so za nesrečo krive prav težave z omenjenimi merilniki hitrosti. Gre za majhne napravice, ki so nameščene na nos letala in v pilotsko kabino pošiljajo podatke. Ti naj bi bili napačni, ker naj bi se ma senzorjih nabral led. Preiskava nesreče bo sicer trajala še dolgo časa, dokler ne bomo imeli končnih odgovorov, pa bo o vzrokih mogoče le ugibati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (52)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Robberto
14. 06. 2009 18.53
Boeing / Airbus / B.A. / Fokker ... ... . Te je vse letalstvo, in vsa letala so vzgrajeni pod ena osnovna teorija o letalstvo. Morda so majhne rezlike o zaneslivosti, ampak s tem nemoreš delati rezlike, katera ja boljša, katera je slabša. Varnost je več ali manj odvisno od posamezne letalske družbe!
Rok Pirc 1
13. 06. 2009 09.19
Torej raje Boeing ane..
Robberto
12. 06. 2009 19.46
Ker se tiče priti do in idencifirati žrtve. Jaz mislim IN UPAM, da je trup letalo na glavnem ostalo v en kos. To predvidevam ker ni veliko ostanke in 'smeti', ki na vodi plava itd. Tudi upam, da so žrtve še vedno večinoma v letalu in da ga bodo kmalu našli. Samo to bi bilo le skoraj čudež. Kako bi lahko letalo ostalo skupaj potem ko strmoglavi v vodo, AMPAK VSEENO UPAM. "REST IN PEACE!!" In to mislim vsi; žrtve in še posebej tisti, ki so imeli 'svojci' na letalu! Ups, in še nekaj o pitot sistem!: Ker se tiče naprave in sistemi itd. Pomemben podatek za letalo je IAS [indicated air speed], ki je hitrost letalo v zraku. Na ta hitrost vplivajo vsi vremenski sistemi, veter itd. To hitrost je možno ugotoviti LE s pitot sistem. Vsi ostali sistemi in tehnologija določajo TAS [True air speed; hitrost letalo s premerjavo s zemljo]
Robberto
12. 06. 2009 19.19
Žal, teorija in do neke meje tudi v praksi je pitot sistem res zgodovinski in hkrati do neke meje nezanesljiv. Ne da bi kdo narobe razumel, pitot sistem je dober in zanesliv dokler se ne ukvari. In na žalost je veliko stvari ki lahko povzročajo ukvara pitot sistema. Ker se tiče sodobna tehnologija: Tehnologija letalstvo gre vedno naprej, in sistemi letala se vedno modernizira. Ampak problem je v tem, da te zaneslive in moderne naprave so povezani s pitot sistem. Kot je nekdo tudi prej omenjal. Drugi sistemi, kot so GPS enostavno niso nevem kako zaneslivi. Dejenska hitrost letalo [TAS] je možno ugotoviti z navigacijske naprave in oddajniki na tleh itd. ki veliko pomaga piloti, dokler so NAV-VOR oddajniki dovolj blizu, ki na morju ne pomaga nič.
NoriKonj
12. 06. 2009 15.15
Prošnja vsem, predvsem pa kakšnemu pilotu, če bere te poste: ima kdo kopijo standardne procedure kontrole hitrosti Airbusa 330 ali pozna link do spleta, kjer je morda objavljena? Tako bi pojasnil novinarjem in nam, ki nismo piloti potniških letal, kaj pravi proizvajalec in koliko je merjenje hitrosti s pitotovimi cevkami odločilno za letenje (20, 50, 80, 100 %). Po mojem je nekje preverjanje in primerjanje z drugimi merilci, preden pade odločitev o povečanju ali zmanjšanju moči motorjev. Saj nismo več v dobi Junkerjev in Douglasov.
vinadap
12. 06. 2009 14.36
brencl - jaz pa mislim,da je odtrgan od trupa letala. Zanimiva se mi zdi tudi poškodba na spodnjem delu smernega krmila.glede na ostali del ploskve,ki je nepoškodovana.
vinadap
12. 06. 2009 14.25
Ko bodo identificirali žrtve,bodo lahko izvedeli v katerem delu letala so sedeli,kajti zapisi so še spravljeni.
brencl
12. 06. 2009 14.16
Turbolenca, prevelika hitrost in premočni pritiski pilota na smerni stabilizator pa je nesreča tu. No vsaj tako bi lahko sklepali iz odlomljenega smernega stabilizatorja.
pilotk
12. 06. 2009 13.27
sottozero Verjemi da je v interesu AIRBUSA kot tudi Air France da se ugotovi točen vzrok nesreče, saj si finančno ne morejo privoščiti nadaljnih enakih napak in nesreč na teh letalih. Samo predstavljaj si kaj bi bilo če čez par dni spet kako letalo dol pade zaradi enakih vzrokov. Firme propadejo zaradi ogromnih odškodninskih tožb, ker tega niso preprečili. Zato so ta letala tudi zdaj prizemljena. Pilatusi so tudi bli na tleh, ko je sopotnika zadaj katapultiralo. Kaj če bi blo takrat kaj narobe s sedeži in bi kar naprej leteli. Šele ko so ugotovili vzrok nesreče so lahko ponovno leteli. To ni enako kot prometne nesreče ki se dogajajo zaradi enakih vzrokov, pa policija naredi poročilo, pa so vsi vozniki pametni, da se to njim ne more zgoditi. Koliko je še vedno vinjenih za volanom pa je bilo že ogromno nesreč zaradi tega. Dragi moji, letalstvo je resna panoga in nesreče temu ustrezno in pošteno preiščejo. Poglejte si oddaje kot so Air crash investigation in podobne na National Geographic ali Discovery Channel. Vse dele letala katere bodo našli in pobrali, bodo sestavili nazaj v maketo letala in naredili rekonstrukcijo vsega kar bi znalo biti vzrok. Natančno bodo preizkali vsak del ali je bil odtrgan ali zmečkan, ožgan, itd.
vinadap
12. 06. 2009 12.33
Nekdo požira črke,le kdo bi to bil.
vinadap
12. 06. 2009 12.31
Hudimana,kdo je pa pomešal tekst,tako nisem napisal,hahaha.
vinadap
12. 06. 2009 12.18
Fagu,kakor Airbusu.ntje,ne se kregat,o obeh letalih je treba spoštljivo govoriti,tako o Boein Zavedati se pa moramo,da je Boeing starosta potniškega letalstva na celem svetu.
sottozero
12. 06. 2009 11.20
Vprašanje je komu je v interesu POŠTENA preiskava ? EU gospodarstvu ? NE Air France = mogoče AIRBUS = NE Francoski vladi = NE Gre samo za interes svojcev žrtev nesreče in javnosti...ki pa ekonomsko gledano NE ŠTEJE !
007SLO
12. 06. 2009 10.40
GPS ni zanesljiv!!!! Poleg tega ni neodvisen torej to pomeni, da lahko preneha delovati kadarkoli pa bodo vse gps naprave po svetu crknile, kaj bo pa potem? Airbus je zame bil je in bo vedno boljše letalo od boeinga, kar se tiče letenja z njim in udobja potnikov. Za varnost pa je seveda pri obeh proizvajalcih dovolj dobro poskrbljeno.
Robberto
12. 06. 2009 10.26
Letalo ni možno narediti popolnega, brez napak. Vse je odvisno od zmogljivosti človeka a na žalost je večina nesreč pač zaradi malomarnosti. Zakaj ne naredijo nek pomožni sistem, ki določa pravi hitrost s pomočjo GPS ali podobnega, ki bi polota opozoril na nek visok padec hitrosti. Res je, da je IAS (zračni hitrost) bolj pomembno za letalo, ampak na žalost je pitot sistem in cevi itd. zgodovinski - Z visoko možnost za odpada in poškodbe. Glavni vzrok za nesreča je vreme. Tudi če je bil problem v pitot sistem in je letel z manjši hitrost = Manjši hitrost letenje - vpliv okolice toliko večja, v tem primeru vpliv vreme
vetlan
12. 06. 2009 10.18
sebox 12.06.2009, 10:16 hehe Potem bi bil dober za novinarja POPTV, ki je včeraj v članku zamešal Boeing z Airbusom.
sebo-x
12. 06. 2009 10.16
> tekilagerila, A220 obstaja? Daj ne smeši se. Poglej katalog Airbusa in zgodovino teh letal, saj je dostopno na internetu. Samo on ni mislil Airbusa, temveč tega Aerotrek light sport aircraft A220 ...
vetlan
12. 06. 2009 10.11
tekilagerila, A220 obstaja? Daj ne smeši se. Poglej katalog Airbusa in zgodovino teh letal, saj je dostopno na internetu.
Ferdo Crni
12. 06. 2009 10.07
Preferiranje Boeinga ali Airbusa je nepotrebno in nerealno. Oba protizvajalca izdelujeta letala po enakih standardih in z visoko tehnologijo. Napake so možne a ne prednjačijo v nobeni od obeh tovarn. Boeing ima to prednost, da je na trgu z večino modelov precej dlje od Airbusa in to se malce pozna. Tudi Boeing je imel večkrat te ali one probleme, ki so jih potem z novimi različicami letal odpravljali.
sebo-x
12. 06. 2009 10.04
Ali si tega mislil ? > Aerotrek A240, A220, EuroFox