Letalska družba Emirates s sedežem v Združenih arabskih emiratih je pred dnevi sporočila, da bo zmanjšala naročilo letal modela A380. Prvotno so jih naročili 162, zdaj pa jih bodo kupili "le" 123. Kot so še dejali, se bodo v prihodnje usmerili v nakup cenejših in manjših letal.
"Kot rezultat te odločitve, nimamo več podlage za vzdrževanje proizvodnje, kljub vsem našim prodajnim prizadevanjem z drugimi letalskimi prevozniki v zadnjih letih. To žal vodi v konec proizvodnje modela 380 leta 2021," je v četrtek sporočil izvršni direktor Airbusa Tom Enders.
"Potniki po vsem svetu z največjim veseljem potujejo s tem odličnim letalom. Zato je današnja objava za nas boleča, prav tako za celotno skupnost A380," so še dodali.
Letalski gigant Airbus je sicer leto 2018 končal z dobičkom, in sicer v vrednosti 3 milijarde evrov, kar je za 30 odstotkov več kot leta 2017. Letos nameravajo naročnikom dostaviti med 880 in 890 novih letal.
Iz podjetja so še sporočili, da bodo začeli pogovore s partnerji glede skoraj 3500 delovnih mest, ki naj bi bila zaradi konca proizvodnje ogrožena v naslednjih treh letih. A zaradi večjega naročila letal modela 320, naj bi večina delavcev obdržala svoja delovna mesta.
Letalo vredno skoraj 450 milijonov evrov
Dvonadstropno letalo sicer sprejme med 500 in 850 potniki, zato ga letalske družbe le stežka v celoti napolnijo. Posledično težko upravičijo njegovo visoko ceno, ki znaša skoraj 450 milijonov dolarjev.
Ko je letalo prvič vzletelo, so ga pozdravili kot tehnološki čudež, ki bi zadostil potrebam letalskih prevoznikov po novih, večjih letalih, ki bi povezali najbolj prometna letališča na svetu – London, New York, Dubaj in Tokio. Takrat je Airbus napovedal, da jih bodo proizvedli okoli 1500, a ob oznanilu konca proizvodnje je to število precej manjše, in sicer le 250.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.