Tujina

Aktivni v tržaškem Kulturnem domu

Trst, 23. 11. 1999 13.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

V tržaškem Kulturnem domu sta se v enem večeru zvrstila dva dogodka: predstavitev knjige upokojenega dramskega igralca Aleksandra Valiča Sanje in resničnost - avtor se v njej spominja prvih letih Slovenskega narodnega gledališča v Trstu po drugi svetovni vojni - in monodrama sarajevskega, v Sloveniji delujočega igralca in režiserja Zijaha A. Sokoloviča, ki je izvedel monodramo z naslovom Glumac... je glumac... je glumac.

Knjiga Aleksandra Valiča so spomini na prva leta Slovenskega narodnega gledališča za Trst in Primorje po obnovitvi slovenske gledališke dejavnosti v Trstu po koncu druge svetovne vojne. V tem obdobju je v tržaškem slovenskem gledališču igral tudi Aleksander Valič, sicer Goričan po rodu. Knjiga je izšla pri založbi Mladika v Ljubljani, na večeru v Trstu jo je ob avtorjevi navzočnosti predstavil pesnik in bivši ravnatelj tržaškega slovenskega gledališča Miroslav Košuta.

Monodrama Zijaha A. Sokoloviča Glumac... je glumac... je glumac (Igralec... je igralec... je igralec) je sodila v izvenabonmajsko ponudbo tržaškega gledališča. Gre za delo, ki je doživelo že prek 1400 uprizoritev po vsem svetu. Sokolovič je živo in čustveno nabito prikazal tržaški publiki vse razsežnosti in lepote, pa tudi banalnosti in nasprotja igralskega poklica.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.