V včerajšnji eksploziji avtomobila v bližini poslopja ene od varnostnih služb savdskega notranjega ministrstva v središču Rijada so umrli štirje ljudje, med njimi policist, civilni uslužbenec policije in 11-letna sirska deklica, najmanj 148 ljudi pa je bilo ranjenih.
"Kdo drug bi sprožil eksplozijo avtomobila v središču mesta?" so se spraševali uradniki v prestolnici Savdske Arabije, pred kratkim pa se je na spletnih straneh savdske militantne skupine Brigade Haramaina pojavila izjava, da ona prevzema odgovornost za včerajšnji napad.
"Brigadam Haramaina na Arabskem polotoku je uspelo razstreliti sedež poveljstva sil za posredovanje in boj proti terorizmu, ki je del notranjega ministrstva," je zapisano na spletni strani, dodano pa je tudi, da omenjena skupina sledi poti Osame bin Ladna ter nasprotuje savdski vladi. Zapisano je še, da je bil napad namenjen posebnim varnostnim in protiterorističnim enotam v državi.
ZDA, ki so že prejšnji teden svetovale svojemu osebju v Rijadu, naj ga zapustijo, so odgovornost prav tako pripisale povezavi z Osamo bin Ladnom. Neimenovani ameriški uradnik je povedal, da namreč vsi znaki kažejo, da gre dejansko za delo Al Kaide, saj je strategija podobna, kot je bila v napadu 11. septembra 2001 v ZDA ter na Baliju in Madridu.
Ameriški predsednik George W. Bush pa je izjavil, da odgovorni za napad skušajo destabilizirati razmere v Savdski Arabiji. "Današnji napad opominja na to, da nekje obstajajo ljudje, ki bi radi s prestola vrgli sedanjo vladi," je povedal za ameriške medije."Zagotovo skušajo prestrašiti vse in vsakogar, poleg tega pa ubiti čim več ljudi," je bil poln gneva ameriški predsednik.
Včerajšnja eksplozija je sicer povzročila tudi veliko materialne škode, saj je uničenih veliko fasad v bližini eksplozije, uničeno pa je tudi večje število avtomobilov. Policija je imela v zadnjih štirinajstih dnevih redne spopade z islamističnimi militantnimi skupinami, med katerimi naj bi zajela več kot pet avtomobilov, napolnjenih z eksplozivom.