Tujina

Al Kaida odgovorna za napade

Bagdad, 14. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V središču Bagdada je bil v napadu na konvoj vojaških vozil ubit ameriški vojak, šest pa je ranjenih. Od konca vojne je bilo v Iraku ubitih 32 ameriških vojakov, odgovornost za napade pa je prevzela skupina, ki se je oklicala za iraško krilo mednarodne teroristične mreže Al Kaida.

Ameriška vojaka v bližini napada v Bagdadu
Ameriška vojaka v bližini napada v Bagdadu FOTO: Reuters

V središču Bagdada so neznanci napadli ameriške vojake z ročnimi raketometi. V ločenem napadu v bližini bagdadskega letališča pa naj bi bil ranjen en ameriški vojak. Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je prepričan, da se bodo napadi na ameriške vojake v prihodnjih tednih stopnjevali. Arabska televizija Al Džazira pa je objavila tonski posnetek, na katerem je posneto priznanje teroristične organizacije Al Kaida za odgovornost za dosedanje napade na ameriške vojake v Iraku in hkrati napoved za nove napade.

Aretirali 226 Iračanov

Strmoglavljeni iraški predsednik Sadam Husein in njegov bratranec Ali Hasan al Madžid, znan tudi pod vzdevkom Kemični Ali, se skrivata v vaseh ob reki Tigris med iraško prestolnico Bagdad in mestom Samara, je za britanski časnik The Independent dejal nekdanji vodja iraških vojaških obveščevalnih služb.

Ameriška vojska je med najnovejšo operacijo v osrednjem Iraku aretirala 226 oseb, med njimi tudi šest vodilnih pripadnikov nekdanjega iraškega režima predsednika Sadama Huseina. V 27 akcijah, ki so jih v okviru operacije izvedli od sobote, so zasegli tudi 800 kosov streliva in granat.

Ameriško centralno poveljstvo je sporočilo, da naj bi z novo, že četrto večjo ofenzivo, skušali preprečiti nove napade pripadnikov nekdanje iraške elitne paravojaške skupine Fedajinov in stranke Baas na ameriške vojake. 4. pehotna divizija je operacijo začela z vrsto akcij na domnevne položaje privržencev nekdanjega iraškega predsednika, ameriški vojaki pa so izvedli tudi stroge nadzore in racije proti nezakoniti trgovini z orožjem na območjih Bakube in Balada, severno od Bagdada.

Italijanski in francoski podatki za britansko vlado

Britanski premier Tony Blair je danes zagovarjal sporne navedbe britanske vlade glede Sadamovih domnevnih poskusov za pridobitev jedrskega orožja. Na vprašanje, ali še naprej stoji za navedbami, po katerih naj bi Sadam v Afriki poskušal kupiti uran za svoj jedrski program, je Blair izjavil, da "popolnoma stoji za informacijami, ki smo jih podali javnosti." Te informacije je ameriški predsednik George Bush uporabil tudi kot dokaz za nujnost vojaškega posega v Iraku, prejšnji teden pa je ameriška centralna obveščevalna agencija CIA priznala, da se je zmotila.

Britanski časnik Financial Times trdi, da so bile obveščevalne službe dveh zahodnoevropskih držav - šlo naj bi za Italijo in Francijo - vir, ki ga je britanska vlada uporabila, ko je trdila, da si je Irak skušal v Afriki priskrbeti uran. Časnik naj bi informacijo dobil od dobro obveščenih krogov v vladi britanskega premiera Tonyja Blaira.

Sicer kar dve tretjini Britancev ocenjujeta, da jih je premier Tony Blair, namerno ali nenamerno, zavajal, ko je šlo za vojno v Iraku, kaže anketa, katere rezultate objavlja dnevnik Daily Mirror. 27 odstotkov jih celo meni, da jih je premier zavajal povsem namerno. Kar okoli 35 odstotkov vprašanih je zatrdilo, da so izgubili zaupanje v premiera, je še pokazala raziskava.

S kritikami se zaradi Iraka sooča tudi avstralski premier John Howard, eden najtesnejših zaveznikov ameriškega predsednika Georgea Busha, ko je šlo za vojno v Iraku. Tako je nekdanji premier Malcolm Fraser dejal, da je sedanja avstralska vlada preblizu ZDA in si je po nepotrebnem ameriške sovražnike naredila za svoje sovražnike. "Čas je, da se Avstralci vprašamo, kaj vse bomo morali še žrtvovati v podpori sedanji ameriški administraciji," je dejal Fraser, ki je bil na čelu avstralske vlade med leti 1976 in 1983.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10