"Organizacija Al Kaide v Mezopotamiji sporoča nevernikom, sovražnikom boga: karkoli boste naredili, boste premagani. Bog nam je obljubil zmago," je v odzivu na mednarodni vrh o demokraciji, terorizmu in varnosti, ki je potekal v Madridu, v sporočilu za javnost zapisala skupina.
Madridski klub, ki je organiziral vrh v Madridu, je danes po treh dneh dela pripravil "madridski program", ki vsebuje vrsto predlogov za mednarodni boj proti terorizmu. Na vrhu, na katerem je sodelovalo kakih 200 strokovnjakov in nekdanjih svetovnih voditeljev, so vlade, institucije, civilne družbe, medije in posameznike pozvali k akciji.
Novi napadi v Iraku
V napadu severno od Bagdada je bil ubit iraški vojak. Kot je pojasnil tiskovni predstavnik vojske Asad Sadad, so neznanci proti vojaškem oporišču v regiji Duluija kakih 70 kilometrov severno od Bagdada izstrelili pet izstrelkov, pri tem je bil ubit vojak, drug vojak pa ranjen.
Predstavnik lokalne policije Suhad Sami je sporočil, da so v Dudžailu kakih 40 kilometrov severno od Bagdada našli truplo iraškega podjetnika Farhana Sadija, ki je dejala za ameriško vojsko.
V eksploziji, ki je odjeknila na pogrebni slovesnosti preminulega profesorja na univerzi Mosul, Hašima Mahmuda al Arajija, pa je umrlo najmanj 47 ljudi, več kot 80 pa je ranjenih, od tega okoli 10 huje. Eksplozija je odjeknila v Mosulu, šlo pa naj bi za samomorilski napad.
Kdaj rešitev vprašanja Kirkuka?
Zmagovalna šiitska koalicija in kurdska koalicija, ki je na iraških volitvah zasedla drugo mesto, sta se pri pogovorih o oblikovanju vlade znašli v slepi ulici glede spora o z nafto bogatem mestu Kirkuk. Pomočnik vplivnega šiitskega voditelja ajatole Alija al Sistanija, Ahmed al Safi je vernikom med molitvijo v iraškem mestu Karbala povedal, da jim zagotavlja, da vprašanje Kirkuka še ni rešeno. Tudi Sistani je zanikal, da bi šiiti, ki bodo vladno koalicijo oblikovali s Kurdi, razmišljali o tem, da bi Kirkuk priključili Kurdistanu.
"Zagotavljam vam, da zgodba o Kirkuku še ni končana in da so se Kurdi in Arabci dogovorili le glede priseljencev in notranje razseljenih Kurdov," je še povedal al Safi.
Vodja iraških Kurdov Masud Barzani pa je pojasnil, da je Kirkuk zgodovinsko in geografsko del Kurdistana in ga je zato potrebno priključiti trem kurdskim avtonomnim pokrajinam. Ob tem je še povedal, da Kurdi ne bodo sprejeli odloga tega vprašanja do takrat, ko bo konec leta pripravljen osnutek iraške ustave.
S Kurdi so se šiitske stranke doslej dogovorile le o vrnitvi Kurdov izgnanih v času režima nekdanjega iraškega predsednika Sadama Huseina v Kirkuk, ne pa tudi o vključitvi mesta v kurdsko avtonomno območje na severu Iraka. V času Sadama Huseina so iz Kirkuka izgnali okoli 100.000 Kurdov.