Tujina

Al Kaida znova grozi Evropi

New York/London/Islamabad, 19. 07. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Evropska celica teroristične mreže Al Kaida v novem sporočilu, objavljenem na svetovnem spletu, znova grozi evropskim državam.

Al Kaida znova grozi Evropskim državam (Foto: Reuters)
Al Kaida znova grozi Evropskim državam (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Pakistanske varnostne sile so v obsežni akciji proti domnevnim islamskim skrajnežem aretirale več deset osumljencev. Med aretiranimi naj bi bilo tudi sedem oseb, ki bi lahko bile povezane s terorističnimi napadi v Londonu 7. julija.

Mednarodna teroristična mreža Al Kaida je v sporočilu, objavljenem na svetovnem spletu, znova opozorila evropske države, naj umaknejo svoje enote iz Iraka, sicer jih bodo doleteli novi napadi, podobnim tistim, ki so nedavno pretresli London. Gre za zadnje opozorilo in po 15. avgustu takšnih opozoril ne bo več, je v sporočilu, ki nosi datum 16. julij, še zagrozila Al Kaida.

"To bo krvava vojna v imenu boga," še navaja sporočilo evropske celice Brigad Abuja Hafsa al Masrija, ki veljajo za skupino v okviru Al Kaide. Avtentičnosti sporočila ni potrdil še nihče. Omenjena skupina je prevzela odgovornost za nedavne teroristične napade v Londonu, stala pa naj bi tudi za lanskimi terorističnimi napadi v Madridu in napadi leta 2003 v Carigradu.

Pred napadi znižali stopnjo nevarnosti

Število smrtnih žrtev terorističnih napadov 7. julija v Londonu se je zvišalo na 56. Do sedaj so identificirali več kot 40 žrtev. V napadih je bilo ranjenih okoli 700 ljudi, več jih je še vedno v kritičnem stanju.

Velika Britanija je manj kot mesec dni pred bombnimi napadi v Londonu 7. julija letos na podlagi zaupnega poročila obveščevalcev znižala stopnjo ogroženosti pred terorističnimi napadi za eno stopnjo, piše današnja izdaja ameriškega časnika The New York Times.

V poročilu britanskega Skupnega centra za analizo ukrepov za boj proti terorizmu je bilo namreč zapisano, da ne obstaja skupina, ki bi imela namen ali zmožnosti napasti Veliko Britanijo.

Poročilo omenjenega centra je med britanskimi uradniki sicer sprožilo vročo razpravo in nestrinjanje glede znižanja stopnje ogroženosti, neimenovani britanski uradnik pa je za omenjeni časnik dejal, da je bilo zelo težko doseči konsenz za znižanje te stopnje.

Na podlagi poročila so britanske oblasti znižale stopnjo ogroženosti pred terorističnimi napadi na četrto stopnjo, oziroma iz "resne" na "precejšnjo". Britanski uradniki so ob tem povedali, da znižana stopnja ogroženosti ni imela praktičnega učinka na preventivne varnostne ukrepe ter da zaradi tega Britanija ni postala bolj ranljiva za napade.

Se Veliki Britaniji maščuje vpletenost v iraško okupacijo?
Se Veliki Britaniji maščuje vpletenost v iraško okupacijo? FOTO: Reuters
Mednarodni boj proti terorizmu se mora nadaljevati in okrepiti, je po pogovorih z britanskim premierom Tonyjem Blairom dejal afganistanski predsednik Hamid Karzaj. Vztrajal je tudi, da teroristični napadi v Londonu in drugod niso povezani z islamom, saj je cilj teroristov ubijati. Blair pa je bil prepričan, da napadi v Londonu nimajo zveze z vojno v Afganistanu in Iraku ter da ju teroristi uporabljajo kot izgovor.

Velika Britanija ranljiva zaradi Iraka

Poročilo med drugim tudi navaja, da so vse aktivnosti v Britaniji, ki so povezane s terorizmom neposredna posledica nasilja v Iraku. Do podobnega zaključka je prišel tudi Kraljevi inštitut za mednarodne študije, ki je v ponedeljek objavil, da je Velika Britanija postala ranljiva za teroristične napade zaradi sodelovanje v vojni proti Iraku.

Britanski zunanji minister Jack Straw je v ponedeljek v Bruslju, kjer se je mudil na srečanju zunanjih ministrov držav članic EU, zanikal obtožbe raziskovalne skupine in dejal, da je "začuden" nad zaključkom, do katerega so prišli v Kraljevem inštitutu.


Blair s predstavniki muslimanskih skupnosti

Britanski premier Tony Blair se je v Londonu sestal s predstavniki muslimanskih skupnosti v Veliki Britaniji. Govorili so o vzrokih za teroristične napade in o ukrepih, s katerimi bi jih v prihodnje lahko preprečili.

Premier Blair je v Downing street 10 povabil 25 muslimanskih imamov in politikov (Foto: Reuters)
Premier Blair je v Downing street 10 povabil 25 muslimanskih imamov in politikov (Foto: Reuters) FOTO: Reuters


"Srečanje je bilo posvečeno zelo močni želji ljudi z vseh koncev muslimanske skupnosti v naši državi, da bi se združili ne samo v obsodbi strahotnih terorističnih napadov v Londonu, ampak tudi, da bi se postavili po robu in porazili ekstremizem, ki temelji na izkrivljanju resničnega islama, " je po sestanku izjavil britanski premier Blair.

Na srečanju, ki sta se ga udeležila tudi voditelja opozicije Michael Howard in Charles Kennedy, je sodelovalo 25 predstavnikov muslimanske skupnosti v Veliki Britaniji, ki sicer šteje 1,6 milijona članov. Med njimi so bili tudi štirje muslimanski člani britanskega parlamenta.

Glavni namen srečanja je bil doseči soglasje o tem, kako se soočiti z islamskim ekstremizmom. Razpravljali pa so tudi o predlogih nove protiteroristične zakonodaje, ki jo namerava britanska vlada uvesti do konca letošnjega leta.

Po besedah Howarda so vsi udeleženci na sestanku priznali "odgovornost muslimanske skupnosti, da nudi roko tistim, na katere ciljajo trgovci z zlom in sovraštvom". Skupno so obsodili teroristične napade v Londonu 7. julija in izrazili odločenost, da "se soočijo in opravijo z ekstremizmom, ki temelji na odklonih od prave islamske vere".

Egipt se ne strinja z Britanci

Egiptovski časniki pa v današnjih izdajah zavračajo britanske ugotovitve glede egiptovskega biokemika Magdija El Našarja. Slednjega so egiptovske oblasti prijele prejšnji teden v bližini Kaira. El Našar naj bi bil po britanskih trditvah vpleten v nedavne napade v Londonu, kar egiptovske oblasti zanikajo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10