"Ne dvomimo v božjo zmago, saj so znaki zmage že vidni," je dejal Abu Musab al Zarvkavi. Upornike je imenoval "heroji Faludže" in jih prosil, naj ne bodo sebični s svojimi življenji. "Ameriko in njihove pajdaše bo uničil veter džihada. Govorim z vami, moj narod. Medetm pa v Faludži in drugod po Iraku teče kri naših sinov," je dodal Jordanec.
Ameriška vojska ne pričakuje hitre
Ameriška vojska že peti dan oblega mesto Faludža, hitre zmage pa kljub napredovanju ne pričakujejo. Iraške varnostne sile in ameriška vojska po današnjih navedbah predstavnika ameriške vojske že nadzirajo večji del mesta, še nekaj časa pa bo trajalo, da bodo uničili vsa gnezda upornikov.
V mestu pa se neprekinjeno nadaljujejo spopadi. Ameriško letalstvo je tudi danes močno napadalo Faludžo, v več mestnih četrtih pa je prišlo do hudih uličnih spopadov med ameriškimi vojaki in uporniki. Južni in vzhodni del mesta sta še vedno v rokah upornikov.
Do spopadov je prišlo tudi v četrti Džolan na severozahodu mesta, za katero so Američani že v torek sporočili, da so jo zavzeli. Kot je povedal neimenovani predstavnik marincev, obstajajo v tem delu mesta še vedno "žepi upora", ki jih poskušajo ameriške enote zatreti. Ameriški vojaki v tej četrti tudi izvajajo hišne preiskave.
Policijsko uro, ki bo trajala 60 dni, so danes, zaradi splošne nestabilnosti v Iraku, razglasili v svetem šiitskem mestu Nadžaf. V Nadžafu je bilo sicer od krvavih spopadov med ameriškimi silami in šiitskimi milicami, ki so trajali do konca avgusta, relativno mirno.
Medtem so hudi spopadi izbruhnili tudi v Haviji na severu Iraka. Pri tem sta bila ubita dva mimoidoča, še 10 ljudi, pa je bilo ranjenih, med njimi tudi dva policista. Zaradi spopadov v tem večinoma sunitskem mestu so oblasti tudi tu razglasile policijsko uro.
Uporniki pa so severovzhodno od Bagdada sestreli ameriški vojaški helikopter znamke Black Hawk. Predstavnik vojske je sporočil, da nihče od štirih vojakov ni bil huje ranjen. To je že tretji sestreljeni helikopter v zadnjih dveh dneh.
Medtem pa je bil v današnjem napadu na Bagdad ubit ameriški vojak, še dva pa sta bila ranjena. Vojake so med patruljo skrajneži napadli z granatami, manjšim ročnim orožjem in eksplozivnimi telesi. Spopadi pa so danes ponovno izbruhnili na ulici Haifa v središču Bagdada, ni pa še znano ali so bile vpletene ameriške ali iraške varnostne sile.
Po navedbah ameriške vojske je od začetka ofenzive v Faludži, ki so jo sprožili v ponedeljek, umrlo 18 ameriških in pet iraških vojakov, ranjenih pa je 178 ameriških in 34 iraških vojakov. Koliko je mrtvih upornikov in civilistov, ni znano.
Neimenovani predstavnik ameriške vojske je dejal, da je v spopadih umrlo več kot 500 upornikov.
Ameriška vojska sicer meni, da je večina voditeljev upornikov v Faludži in tujih militantnežev pobegnilo iz mesta, hkrati pa trdi, da za tiste, ki so ostali, ni več izhoda. Ameriški vojaki namreč nadzorujejo, po lastnih besedah, tri četrtine mesta.
Ameriški ofenzivi na Faludžo nasprotujejo sunitski kleriki, ki so danes v Bagdadu pozvali Iračane k splošni stavki v protest "pokolu" v obleganem mestu. Šejk Abdul Salam al Kobeiši je povedal, da se bo stavka začela v soboto in bo trajala en teden. "To je poziv k splošni stavki v vseh delih Iraka, tako v javnem kot v zasebnem sektorju, da bi pritisnili na vlado, naj preneha s pokoli v Faludži," je povedal al Kobeiši.
Iraška humanitarna organizacija Rdeči polmesec je pozvala ameriške sile in iraško vlado, naj ji dovolijo razdeljevanje hrane, zdravi in vode v Faludži, saj so razmere v tem mestu po njihovem mnenju 'katastrofalne'. Ameriška vojska je Rdečemu polmesecu dovolila oskrbo civilistov, ki so pobegnili iz Faludže, vendar se še ni odločila ali bo humanitarni organizaciji dovolila obisk v mestu.
Mosul v rokah upornikov?
Ameriške sile, ki naj bi do četrtka zvečer nadzorovale štiri od petih mostov v mestu, naj bi se umaknile, potem ko so jih v noči na petek z minometi napadli uporniki, poročajo nekatere agencije, medtem ko druge ne poročajo o umiku Američanov, pač pa o zračnih napadih na to trimilijonsko mesto, s katerimi ameriške sile poskušajo oslabiti oziroma uničiti upornike, ki že več tednov napadajo policijske postaje oziroma se s policijo in zavezniškimi vojaki spopadajo na ulicah. "Napadli smo posamezna mestna območja, za katera vemo, da se tam nahajajo večje skupine teroristov," je povedala predstavnica ameriških sil v Mosulu.
Ameriška vojska je tudi zanikala trditve, da ne more več nadzorovati razmer v Mosulu in trdi, da se z vsemi sredstvi trudi vzdrževati red. Agencija Reuters poroča, da je v Mosulu mirno, potem ko so ameriške sile iz zraka napadle mesto. V mestu naj ne bi bilo videti pripradnikov iraške policije.
Letala naj bi napadla severozahodni del mesta, kjer so v zadnjih dveh dneh divjali ostri boji med uporniki in iraškimi varnostnimi silami. Uporniki so napadali policijske postaje in kradli orožje.
"Iraška narodna garda in mednarodne sile vzpostavljajo red in varnost v tistih delih mesta, iz katerih teroristi izvajajo napade, predvsem v jugozahodnem delu mesta," je sporočila predstavnica ameriške vojske in zanikala, da mesto nadzorujejo uporniki.
Ameriški vojaki so medtem obkolili središče Ramadija kakih sto kilometrov zahodno od Bagdada in aretirali več deset iraških upornikov. V mestu, kjer so bili v spopadih iraških in ameriških sil z iraško gverilo v sredo in četrtek ubiti trije ljudje, je bilo danes slišati številne eksplozije.
Italijani zaenkrat ostajajo v Iraku
Italijanski obrambni minister Antonio Martino je danes obeležil prvo obletnico napada na postajo italijanskih karabinjerjev v Nasiriji na jugu Iraka, v katerem je umrlo 19 Italijanov. Ob tem je Martino ponovno potrdil italijansko zavzetost pri obnovi Iraka. Na slovesnosti v Nasiriji je Martino dejal, da bo Italija obdržala svoje vojake v Iraku 'niti dan več niti dan manj, kot je to potrebno'. "Ko bo po volitvah oblikovana nova vlada, se bomo z njo pogovarjali o morebitnem umiku," je še poudaril.
Medtem pa je Nizozemski ministrski kabinet sporočil, da se bodo njihove čete iz Iraka umaknile marca. Nizozemska je svojih 1.350 vojakov v krizno območje poslala avgusta 2003. Sedaj je parlament odločil, da bodo čete tam ostale do marca 2005. Iraška prehodna vlada želi januarja, kljub naraščajočemu nasilju izpeljati volitve. Nizozemska se zato sooča z velikimi pritiski s strani Združenih držav in Velike Britanije, ki jo želijo prepričati, naj tudi marca ne umika svojih vojakov.
Našli ugrabljenega Sirca
Ameriška vojska je ob tem sporočila, da so v četrtek zvečer v Faludži odkrili Sirca Mohameda Al Džundija, ki je bil 20.avgusta ugrabljen skupaj s še vedno pogrešanima francoskima novinarjema Christianom Chesnotom in Georgesom Malbrunotom.
Sirec Al Džundi, ki so ga našli vklenjenega v lisice na neznani lokaciji v mestu, je po besedah predstavnika marincev Eda Bitange povedal, da so ga od francoskih novinarjev ločili pred kakšnim mesecem dni. Pojasnil je, da so jih ugrabitelji zajeli na cesti v Nadžaf in da so bili zaprti skupaj s še nekaterimi drugimi talci, med drugim tudi dvema ugrabljenima Čehoma. Kot je dejal, ne ve, kje se sedaj nahajata Chesnot in Malbrunot.
Odgovornost za ugrabitev je prevzela Islamska vojska v Iraku, pri tem pa od Francije zahtevala preklic zakona o prepovedi nošenja muslimanskih naglavnih rut v šolah. Zakon je septembra kljub temu stopil v veljavo, dosedanja francoska prizadevanja za izpustitev talcev pa so bila neuspešna.