Vodja teroristične mreže Al Kaide v Iraku Musab al Zarkavi vodi obsežno akcijo, usmerjeno proti ameriškim in iraškim varnostnim silam, so zapisali na neki islamski spletni strani. Operacija pod taktirko al Zarkavija je odgovor na prizadevanja ameriških in iraških sil za zajezitev uporništva.
Začetek lova na skrajneže
Iraška vlada je namreč sprožila obsežno ofenzivo zoper iraške upornike. Več kot 400 tisoč mož bo poskušalo zapreti dostope in izhode v prestolnico ter aretirati čim več skrajnežev. Iraški minister za obrambo pravi, da so za največjo operacijo, ki so jo poimenovali Strela, odločili, ker so se napadi teroristov spet pričeli stopnjevati. V zadnjem mesecu naj bi bilo po njihovih podatkih umorjenih najmanj 600 ljudi. "Operacija Strela se je začela danes. Vojaki bodo blokirali ceste, ki vodijo v Bagdad, in tako onemogočili nadaljnje napade. Poskušali bomo uničiti infrastrukturo teroristov," je razložil minister.
Teheran: Al Zarkavi se ne zdravi v Iranu
Teheran pa je zanikal, da se Jordanec al Zarkavi, ki naj bi bil ranjen v ameriškem letalskem napadu, zdravi v Iranu, kot je poročal britanski časnik Sunday Times. "Izmišljati si takšne informacije, je nepremišljeno. Iran nima česa skrivati," je dejal tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Hamid Reza Asefi.
Po navedbah časnika naj bi teroristični vodja pred tremi tedni med napadom na njegov konvoj v bližini kraja al Kaim dobil v prsi drobce granate. Poročanje časnika spodbija navedbe več islamističnih spletnih strani, da se al Zarkavi počuti dobro in da še naprej vodi vojaške operacije.
Sunday Times še piše, da je imel al Zarkavi po napadu visoko vročino. Njegovo zdravstveno stanje so minuli teden ocenili za stabilno, vendar naj bi se al Zarkavi pripravljal na kirurški poseg v nearabski državi, kjer naj bi mu odstranili drobce granate.
Iran je pogosto tarča obtožb, predvsem s strani
ZDA, da nudi zatočišče članom Al Kaide in podpira iraški upor, kar pa Teheran
vztrajno zanika.
Dva bombna napada zahtevala šest življenj
V dveh bombnih napadih v Iraku je medtem umrlo najmanj pet Iračanov, 18 oseb pa je bilo ranjenih. Med žrtvami so tudi tri osebe, ki so umrle v napadu na iraške varnostne sile, so sporočili viri iz varnostnih sil.
V vasi Džar južno od Bagdada je davi v bližini konvoja iraškega notranjega ministrstva eksplodiral avtomobil bomba. V napadu je umrl policist in dva civilista, pet policistov in štirje civilisti pa so bili ranjeni.
Trideset minut pozneje sta v drugi eksploziji avtomobila bombe pred pisarno stranke iraškega predsednika Džalala Talabanija 70 kilometrov južno od mesta Kirkuk umrla dva civilista, devet pa je bilo ranjenih. Tarča napada naj bi bil ameriški konvoj.
V napadu na britanske sile v mestu Amara pa je v eksploziji umrl vojak zavezniških sil.