Tujina

Alavi novi iraški premier

Bagdad/Washington, 28. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Svet prehodne iraške vlade je za premierja začasne vlade, ki bo 30. junija prevzela oblast v Iraku, soglasno imenoval Ijada Alavija.

Alavi v družbi ameriškega državnega sekretarja Colina Powella
Alavi v družbi ameriškega državnega sekretarja Colina Powella FOTO: Reuters

Svet prehodne vlade, ki bo prevzela oblast v Iraku 30. junija, je soglasno imenoval Alavija, z izbiro pa se je strinjal tudi posebni odposlanec ZN za Irak Lahdar Brahimi, katerega naloga je sestaviti začasno iraško vlado, ki naj bi bila na oblasti do volitev.

Šiitski musliman Alavi, po poklicu zdravnik, je nekdanji član stranke Baas. Režimu v Iraku je začel nasprotovati v začetku 70. let in je več let preživel v izgnanstvu.

Tudi v Washingtonu so potrdili, da bo Ijad Alavi novi predsednik iraške prehodne vlade. "Alavi bo postal premier, ko bo čez dva ali tri dni oblikovana prehodna vlada," je dejal neimenovani visoki predstavnik Busheve administracije. "Menimo, da bo odličen premier....Mislim, da bo delovalo," je dodal.

Japonska novinarja mrtva

Trupli japonskih novinarjev sta popolnoma zogleneli.
Trupli japonskih novinarjev sta popolnoma zogleneli. FOTO: POP TV

Iraški šofer, ki je delal za pogrešana japonska novinarja, je povedal, da sta bila oba ubita v napadu na vozilo južno od Bagdada. Gre za 61-letnega novinarja Šinsukeja Hašido in njegovega 33-letnega nečaka Kotora Ogawosta, ki sta bila na poti iz japonske vojaške baze, ko so ju uporniki v bližini kraja Mahmudija, 30 km južno od Bagdada, napadli z granatami.

Približno 200 iranskih konservativcev je pred britanskim veleposlaništvom v Teheranu demonstriralo proti ameriški okupaciji Iraka. Protestniki so se spopadli s policijo, ki jim je s solzivcem skušala preprečiti, da bi se veleposlaništvu preveč približali.

Na območju se je zgodilo že več podobnih napadov; pred tremi tedni sta bila na isti cesti ubita poljski in alžirski novinar, v začetku leta pa sta bila v podobnem napadu ubita dva uslužbenca televizije CNN.

Nekaj ur po napadu v Mahmudiju so v tamkajšnjo bolnico pripeljali dve zogleneli trupli. Iz bolnice so sporočili, da pripadata japonskima novinarjema, japonski predstavnik pa trupli ni mogel identificirati.

Izpustili novinarja NBC

Biti novinar v Iraku je postalo nevarno - še bolj potem, ko so Iračani začeli ugrabljati civiliste (Foto: Reuters)
Biti novinar v Iraku je postalo nevarno - še bolj potem, ko so Iračani začeli ugrabljati civiliste (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Tri dni po ugrabitvi v Faludži so iraški uporniki izpustili uveljavljenega novinarja ameriške televizijske mreže NBC in njegovo ekipo ter iraškega neodvisnega novinarja. NBC je še sporočila, da so pri izpustitvi posredovali lokalni iraški voditelji in da so jih ugrabitelji izpustili, potem ko so se prepričali o njihovi identiteti. NBC sicer o ugrabitvi svoje ekipe - dopisnika Neda Colta, kamermana Mauricea Roperja in tonskega tehnika Roberta Colvilla - iz varnostnih razlogov doslej ni poročal.

V Nadžafu je še vedno nemirno...
V Nadžafu je še vedno nemirno... FOTO: Reuters

Kljub premirju znova spopadi

Kljub premirju, ki so ga razglasili pred 24 urami, so davi iz Kufe na jugu Iraka poročali o spopadih med ameriškimi silami in milicami skrajnega šiitskega voditelja Moktade al Sadra. Kot je povedal iraški novinar, so al Sadrove milice streljale na tri ameriške tanke, ki so prodirali proti središču mesta in se nato ustavili nekaj sto metrov od mošeje, kjer vsak petek moli al Sadr. Ubiti so bili štirje iraški civilisti, 13 pa je ranjenih.

Kdaj odhod večnacionalnih sil?

Ameriška vojska je izpustila okoli 600 iraških zapornikov iz bagdadskega zapora Abu Graib, ki je v središču afere mučenja zapornikov s strani ameriških sil. Pred zaporom jih je pozdravilo več tisoč ljudi, ki so vzklikali "Bog je velik".

ZDA še niso želele določiti datuma odhoda večnacionalnih sil iz Iraka v novi resoluciji o Iraku, kot to zahtevajo nekatere članice Varnostnega sveta ZN, češ da bi to bilo nerealistično. "Ne moremo samovoljno postavljati datuma za konec mandata večnacionalnih sil," je izjavil tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher, saj se lahko vsak trenutek pojavi potreba po nujnem delovanju. "Ne gre za vprašanje odhoda na nek samovoljno postavljen datum, ampak za vprašanje, kdaj smo končali misijo, kdaj so svojo nalogo končali Iračani in kdaj bodo sposobni prevzeti varstvo države. Takrat bomo mi in Iračani zelo veseli, da lahko končamo mandat," je dejal Boucher.

Kitajska je predlagala, da bi se mandat končal januarja 2005, Francija in Nemčija želita, da bi se končal čez leto dni, medtem ko britansko-ameriški predlog resolucije o Iraku, ki so ga predstavili v ponedeljek, predvideva le pregled stanja čez 12 mesecev.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1