Konec avgusta je južnokorejski časnik JoongAng Ilbo poročal, da je višji predstavnik severnokorejske banke Daesong Jun Tae Hjong pobegnil iz Severne Koreje in s sabo odnesel pet milijonov dolarjev (približno 3,9 milijonov evrov). A od takrat noben drug medij ni mogel potrditi zgodbe omenjenega časnika.
Pri spletni strani Globalpost pišejo, da ne le, da ni potrditve informacij, da je nekdo zbežal z denarjem, ki pripada severnokorejskemu voditelju Kim Džong Unu, nihče ni mogel dobiti niti potrditve, da Jun res obstaja in da je delal oziroma še dela za banko Daesong. "Na žalost ne vem nič, kar bi lahko potrdilo poročanja, prav tako se nisem nikoli srečal z domnevnim ubežnikom," je dejal nekdanji ameriški uradnik William Newcomb, ki pri Varnostnem svetu ZN sodeluje v odboru za sankcije zoper Severno Korejo. Newcomb pravi, da bi nekdo, ki ima visok položaj, kot naj bi ga imel ubežnik Jun, moral delati že vrsto let. Zadnji seznam uslužbencev skrivnostne banke Daesong, ki je dostopen zahodnim državam, je sicer star že več kot deset let, Newcomb pa se ne spomni, da bi na seznamu videl Junovo ime.
Zgodba o ubežniku sicer ni neverjetna. V zadnjem času je bilo več poročil, v katerem viri trdijo, da ima Kim Džong Un težave v lastnih vrstah. Del državnih uradnikov naj bi se upiral in poskušal strmoglaviti mladega diktatorja z oblasti. Da režim ni več tako trden naj bi kazala tudi usmrtitev Kimovega strica Džang Song Taeka.
V zgodbi je sicer nenavadno to, da časnik poroča, da je Junu uspelo pobegniti v Rusijo. Rusija je v zadnjem času, odkar se je z zahodnim svetom zapletla v spor zaradi Ukrajine, približala Severni Koreji in nenavadno bi mu Rusija omogočila pobeg. Prav tako je izredno težko pobegniti s tako količino denarja. "Ni pa nemogoče," je komentiral Newcomb.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.