Tujina

Amandma proti mučenju

New York, 17. 06. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriški senat je v sredo soglasno potrdil amandma k proračunu Pentagona za leto 2005, ki pravi, da ZDA ne bodo nikoli mučile ujetnikov.

Senatorje je vse bolj sram, še posebej potem, ko so prišli na dan skrivni memorandumi pravnikov pravosodnega in obrambnega ministrstva, ki so ameriškemu predsedniku Georgeu Bushu svetovali, kako naj se izogne mednarodnim konvencijam in domačim zakonom proti mučenju.

"ZDA ne bodo mučile ali okrutno ravnale z ljudmi"

Besedilo senatnega amandmaja pravi, da ZDA ne bodo mučile ali okrutno in ponižujoče ravnale z ljudmi, ker to narekuje ustava in številni mednarodni sporazumi, ki so jih ZDA ratificirale. Obrambnemu ministru naroča, naj vojakom izda ustrezna navodila ter poroča kongresu o morebitnih kršitvah.

Ameriški senat se zgraža nad svojo politiko v Iraku
Ameriški senat se zgraža nad svojo politiko v Iraku FOTO: Reuters

Predstavniški dom ameriškega kongresa takšnega amandmaja ni sprejel, zato še ni jasno, če bo tudi v resnici postal zakon, saj je potrebno uskladiti proračunska predloga obeh domov. Senat v sredo sicer ni pretiraval pri zahtevah za spremembo odnosa Pentagona. Amandma, ki bi zahteval, da se zmanjša vloga civilnih zasliševalcev in drugih pogodbenikov, so zavrnili, prav tako amandma, ki bi vojno dobičkarstvo razglasil za zvezni zločin, za katerega bi bila zagrožena kazen do 20 let zapora.

Vse več novih kršitev

ICRC sumi ZDA, da imajo v Iraku skrivoma zaprtih več ljudi, kar pomeni kršitev ženevskih konvencij, ki bi morale veljati tudi v Iraku. Vojska naj bi kmalu obtožila umora nekega častnika, ki je po preganjanju z milicami šiitskega klerika Moktade al Sadra, z milostnim strelom pokončal hudo ranjenega Iračana.

Tiskovni predstavnik Pentagona Bryan Whitman je v sredo priznal, da so vojaki nepravilno v osami zadrževali nekega Iračana, osumljenega terorizma. Domnevnega pripadnika organizacije Ansar al Islam so ujeli lani oktobra, CIA pa ga je predala vojski s prošnjo, naj ga ne dajo v evidenco in naj o tem ne obvestijo Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC). Whitman ni povedal za koga gre in kje je zaprt, vendar je obljubil, da ga niso mučili.

Tisti, ki prijavi, je neprišteven

Še bolj zanimiva novica pa prihaja od podčastnika v 223. bataljonu vojaških obveščevalcev Michaela Marciella, ki je bil zadolžen za nadzor nad kolegom Gregom Fordom, potem ko je ta obtožil svoje tovariše, da so lani na policijski postaji v Samari mučili iraške ujetnike. Kapetan Vic Artiga naj bi za Forda ukazal psihiatrični pregled, ker naj bi bil neprišteven, da je tako grdo govoril o svojih tovariših. Potem ko ga je zdravnica, kapetanka Merle Madera pregledala in ugotovila, da z njim ni nič narobe, je Artiga od nje zahteval, naj svoje mnenje ustrezno spremeni. Marciello je vse to videl in slišal, ne ve pa, če so zdravniško mnenje res spremenili. Forda so namreč nemudoma poslali v Nemčijo, kjer so ga ponovno pregledali, nato pa poslali v ZDA, kjer je moral na nov pregled.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.