Pred glasovanjem sveta delničarjev so v vodstvu podjetja dali jasno vedeti, da se s prepovedjo prodaje in posredovanja podatkov državnim organom ne strinjajo in delničarje pozvali, naj glasujejo proti. "Rekognition je močno orodje, ki pomaga varnostnim organom in vladnim agencijam pri sledenju kriminalcem, preprečevanju kriminala ter iskanju pogrešanih oseb," so sporočili in dodali, da novih tehnologij ne bi smeli prepovedovati samo zaradi potencialnih možnosti zlorabe. V podjetju tudi pravijo, da zaenkrat še niso prejeli poročila, da bi bil sistem zlorabljen.
Amazon je v preteklih dneh poskušal zaustaviti glasovanje sveta delničarjev, ki sicer ni zavezujoče, a je Ameriška komisija za vrednostne papirje in borzo sporočila, da podjetje te pravice nima in da do glasovanja mora priti.
Nasprotniki prodaje tehnologije uradnim organom opozarjajo, da bi to omogočilo množični nadzor nad prebivalstvom, kratenje človekovih pravic in številne možnosti zlorab. "Ne želimo, da policija uporablja to tehnologijo, ker se lahko zgodi, da se bodo ljudje zaradi zaščite zasebnosti začeli izogibati javnim mestom in prostorom, kjer bi jim lahko organi sledili," je povedala Mary Beth Gallagher, predstavnica ene od ameriških nevladnih organizacij.
Kaj vidi Rekognition?
Spletno orodje lahko primerja video posnetke in fotografije oseb s podatkovnimi knjižnicami. Pri tem ugotavlja, ali se identiteta iskanega ujema z nadzorovano osebo. Poleg tega prepoznava spol in celo razpoloženje osebe. S fotografij in posnetkov lahko tudi razbere in prepiše besedila ter jih dodatno analizira. Z uporabo podobne tehnologije so denimo na Kitajskem uspeli med 50 tisoč ljudmi na javnem dogodku izločiti osumljenca. Amazon policiji sicer priporoča, da se orodja poslužuje le kadar 99-odstotno prepričana, da gre za ujemanje z iskano osebo.
Amazon odločitev prepušča politiki
Neprofitna organizacija ACLU je že lani razkrila, da je Amazon orodje za prepoznavanje obrazov nudil policiji. Čeprav ni znano, kje vse ga uporabljajo, so iz šerifovega urada v okrožju Washington v zvezni državi Oregon potrdili, da so tehnologijo že večkrat uporabili ter da tudi niso upoštevali Amazonovih priporočil.
"O prepovedi oz. omejevanju uporabe tehnologije lahko odločajo tisti, ki so odgovorni za sprejemanje zakonov," je povedal eden od članov odbora direktorjev pri Amazonu Ian Massingham.
San Francisco policiji prepovedal uporabo tehnologije
Mestni nadzorniki San Francisca so se v začetku meseca odločili, da njihovi policisti ne smejo uporabljati sodobnih tehnologij za prepoznavanje obrazov pri raziskovanju zločinov ali nadzoru. San Francisco je tako prvo večje ameriško mesto, ki je prepovedalo tehnologijo. V mestu bo tehnologija sicer še naprej v uporabi, saj prepoved ne zadeva zasebnih podjetij niti zvezne vlade, ki to na primer uporablja na letališču.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.