V oporišču zračnih sil ameriškega vesoljskega centra Cape Canaveral na Floridi so se v četrtek spomnili 50. obletnice prve poti kakega Američana v vesolje. To je bil astronavt Alan Shepard, ki je 5. maja 1961, 23 dni za Rusom Jurijem Gagarinom, poletel 187 kilometrov nad Zemljo v vesolje. Četrtkove slovesnosti se je udeležilo okoli 600 ljudi, med njimi tudi Shepardovi otroci, vnuki in pravnuki.
Charles Duke, 10. človek, ki je hodil po Luni, se Sheparda spomni kot odličnega šefa. "Bil je zahteven, a pravičen," je dejal. Obletnice pa sta se spomnila tudi dva ameriška astronavta, ki sta trenutno na Mednarodni veosoljski postaji (ISS). Ronald Garan je dejal, da bi bil Shepard verjetno zelo vesel, če bi lahko delal v vesolju. "Laboratorij v orbiti je bil pred 50 leti le sanje," je še povedal Garan.
Nasa je že v sredo objavila izdajo posebne poštne znamke v Shepardovo čast.
Prvi polet Američana v vesolje je trajal le 15 minut, vendar pa je pomenil veliko olajšanje za vesoljsko agencijo Nasa in celotne ZDA, saj jih je Sovjetska zveza prehitela že leta 1957 s prvim satelitom sputnikom in nato še 12. aprila 1961 z Jurijem Gagarinom. Američani sicer o Shepardovem poletu pravijo, da je šlo za prvi polet človeka iz svobodnega sveta v vesolje, kot prvi pa je tudi pilotiral svojo vesoljsko kapsulo. Gagarinova izstrelitev je bila avtomatska oziroma vodena na daljavo.
Alan Shepard je kasneje kot poveljnik misije Apollo 14 kot peti človek po vrsti stopil na Luno. Umrl je leta 1998 v starosti 74 let. Shepard je bil član vesoljskega programa Mercury in od takratnih astronavtov sta danes živa le še John Glenn, ki je prvi obkrožil Zemljo, ter Scott Carpenter.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.