Indija in Pakistan tik pred vojno?
State Department je ameriškim diplomatom in članom njihovih družin ponudil, da se na državne stroške vrnejo v ZDA, k odhodu iz Indije pa je pozval tudi kakih 60.000 ameriških državljanov, ki se trenutno mudijo v državi.
Britansko zunanje ministrstvo je medtem v sporočilu za javnost zapisalo, da zaradi naraščajoče nevarnosti spopada med Indijo in Pakistanom svojim državljanom odsvetuje potovanje v Indijo oziroma jim svetuje, naj zapustijo to državo. Ministrstvo je možnost vrnitve v domovino ponudilo tudi uslužbencem britanskih diplomatskih predstavništev, ki ne opravljajo nujnega dela.
Bush opozarja Pakistan
Ameriški predsednik George Bush je dejal, da mora pakistanski predsednik Pervez Mušaraf zaustaviti napade muslimanskih skrajnežev v indijskem delu spornega Kašmirja. Dejal je, da ZDA kot del protiteroristične koalicije pritiskajo na obe strani, da bi se zmanjšale napetosti med Indijo in Pakistanom, ter zagotovil, da ZDA tako Indiji kot Pakistanu dajejo jasno vedeti, da vojna ne bo koristila njihovim interesom in da bo Mušarafa držal za besedo glede skrajnežev. Kritika pakistanskih oblasti se je zgodila po četrtkovem napadu kašmirskih separatistov v mestu Doda, v katerem so bili ubiti trije indijski policisti.
Državni sekretar Colin Powell pa je menil, da še ni napočil čas za posredovanje tretje strani in dodal, da ne ve, ali bo prišlo do vojne med dvema jedrskima silama.
Američani na mirovno misijo
Prihodnji četrtek bo v Indijo in Pakistan najprej odpotoval Powellov namestnik Richard Armitage, takoj za njim pa bo obe državi obiskal tudi obrambni minister Donald Rumsfeld. Slednji svojega potovanja na območje ni želel komentirati, ker je položaj po njegovih besedah preveč napet in bi ga lahko napačno razumljena izjava dodatno zapletla. "Milijoni in milijoni prebivalcev teh dveh držav bi bili prizadeti z morebitnim konfliktom," je dejal Rumsfeld.
Tiskovni predstavnik Bele hiše Ari Fleischer pa je dejal, da bo Rumsfeld skušal pomagati indijskemu in pakistanskemu vodstvu zmanjšati napetosti in najti izhod iz krize.
Tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher je dejal, da ZDA nimajo namena prevzeti vloge mirovnega posrednika na območju in da je treba najti rešitev z dialogom in ob upoštevanju želja prebivalstva Kašmirja. Na meji med Indijo in Pakistanom je sicer nameščenih kakih milijon vojakov na obeh straneh, Američane pa posebej skrbi premeščanje pakistanskih sil z meje z Afganistanom. Powell je dejal, da doslej še niso opazili večjega premika pakistanskih sil z afganistanske meje na indijsko. Kljub temu pa Pentagon zagotavlja, da bo mednarodna koalicija poskrbela, da pripadniki teroristične mreže Al Kaida in talibanov, ki so se umaknili v Pakistan, ne bodo zlahka prehajali nazaj v Afganistan.
V atomski vojni za Kašmir bi umrlo do 12 milijonov ljudi
V popolni atomski vojni med Indijo in Pakistanom za Kašmir bi po ocenah ameriške vlade takoj umrlo od devet do dvanajst milijonov ljudi, od dva do pet milijonov ljudi pa bi bilo ranjenih. To so danes poročali ameriški mediji, ki se sklicujejo na poročilo ameriškega Pentagona. V poročilu so strokovnjaki predvideli najslabšo možnost, po kateri bi obe državi uporabili vso njuno jedrsko orožje, vse cilje pa bi zadeli v polno.
Jedrski sili, Indija in Pakistan, sta na robu vojne že šest mesecev, v tem času pa sta vzdolž meje in razmejitvene črte v pokrajini Kašmir nakopičile skupno kakih milijon vojakov. Indija Pakistan obtožuje, da podpira islamske skrajneže, ki izvajajo napade v Indiji, in da ne stori nič proti vdorom skrajnežev v indijski del Kašmirja. Pakistan indijske očitke zavrača.
Napetosti med državama so se še posebej zaostrile po terorističnem napadu na indijski parlament v New Delhiju 13. decembra lani, za katerega Indija obtožuje Pakistan. Nasilje v Kašmirju pa se je znova razplamtelo po samomorilskem napadu islamskih skrajnežev v bližini letne prestolnice indijskega dela Kašmirja, Džamu, 14. maja, v katerem je umrlo 35 ljudi, večinoma civilistov. Tudi za ta napad New Delhi obtožuje Islamabad.
Mednarodna skupnost si zaradi strahu pred morebitnim izbruhom atomske vojne med sprtima sosedama v zadnjih dneh okrepljeno prizadeva za pomiritev spora, spopadi na obeh straneh indijsko-pakistanske meje v Kašmirju pa se medtem nadaljujejo.