Protest se odvija na japonskem otoku Okinava, ki leži na jugu države. Sicer so se leta 2006 Američani strinjali s selitvijo, toda ne z otoka, temveč na obalna območja, poroča britanska spletna stran BBC. S tem pa se ne strinjajo tamkajšnji prebivalci, saj ameriške vojske ne želijo nikjer na otoku.
Protestniki pozivajo predsednika vlade Yukia Hatoyamo, naj uresniči predvolilne obljube. Takrat je namreč obljubil, da se bodo Američani popolnoma umaknili z otoka. Vprašanje o usodi vojaške baze je omajalo tudi odnose med japonsko vlado in ameriškimi oblastmi, poroča BBC. Hatoyama je namreč obljubil, da bo zagato rešil do konca maja, Američani pa so nad njegovo izjavo začudeni. Premier je pod hudim pritiskom tako svojih državljanov kot ameriških oblasti. Prav to vprašanje pa visi nad njegovo glavo kot damoklejev meč, saj bodo nove volitve potekale letošnjega julija.
Japonci so že dolgo časa ogorčeni nad dejstvom, da je na otoku ameriška vojaška baza, ki je dom približno 47.000 ameriškim vojakom in njihovim družinam.
Leta in leta nasprotovanj
Omenjeno vprašanje, ki pesti tamkajšnje prebivalce, pa ni od včeraj. Prebivalci se namreč že leta pritožujejo nad kriminalom, gnečo in hrupom, povezanimi z oporišči. Protesti proti ameriški navzočnosti so dosegli vrhunec leta 1995, potem ko so trije ameriški vojaki na otoku posilili šolarko.
Leta 2005 je ameriška stran razburila javnost tudi z raziskavo, da bi na koralnem grebenu pred obalo otoka zgradila helidrom, s čimer pa je naletela na ostre proteste naravovarstvenikov in prebivalcev.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.