Tujina

Američani pozivajo k premirju

Bagdad/Faludža/Washington, 10. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V Faludži potekajo pogovori o ustavitvi ognja, neznanci pa so ugrabili 30 tujih državljanov. Irak je kljub nasilju obiskal italijanski premier Berlusconi.

Bodo iraški uporniki sprejeli premirje, ki jim ga ponuja ameriška vojska? (Foto: Reuters)
Bodo iraški uporniki sprejeli premirje, ki jim ga ponuja ameriška vojska? (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Nemško zunanje ministrstvo je sporočilo, da so v Iraku pogrešili dva svoja varnostnika, ki sta se iz Jordanije vračalo na nemško veleposlaništvo, a zaenkrat ni nobenih dokazov, da bi šlo za ugrabitev. 38- in 25-letnika naj bi sicer pogrešali že nekaj dni. Koalicijske sile so medtem potrdile, da po petkovem napadu upornikov na ameriški konvoj na zahodu Bagdada, pogrešajo dva ameriška vojaka. Obstaja verjetnost, da so vojaka ugrabili.

V iraško uporniško mesto Faludža, kjer od ponedeljka potekajo spopadi med ameriškimi silami in sunitskimi uporniki, je prispela 35-članska delegacija, v kateri so tudi člani prehodne iraške vlade. Njena naloga je pogajati se z uporniki za prekinitev nasilja, je povedal eden od ameriških poveljnikov Will Dickens. "Zavedajo se nevarnosti, vendar so kljub temu želeli tvegati. Nimajo nobenega ameriškega vojaškega spremstva," je dodal Dickens. Delegacija, v kateri sta med drugim sunitski član sveta prehodne iraške vlade Ghazi Adžil al-Jauar in pomočnik vodje sunitske Islamske stranke Hatem al-Huseini, naj bi se sestala s predstavniki lokalnih oblasti v Faludži. Pogajalci so že v petek poskušali vstopiti v mesto, vendar pa so jim načrte prekrižali spopadi.

Svet prehodne iraške vlade je pozval k takojšnji prekinitvi ognja med ameriškimi silami in uporniki, še posebej v sunitskem mestu Faludža, kjer se tudi danes nadaljujejo spopadi. "Zahtevamo takojšnjo prekinitev ognja in vrnitev k političnim rešitvam v nekaterih delih države, še posebej v Faludži," so zapisali v sporočilu za javnost. Več članov je zagrozilo s svojim odstopom iz sveta, če se spopadi v Faludži ne bodo končali. Po informacijah naj bi najmanj trije člani razmišljali o odstopu. V Faludži, je bilo od ponedeljka ubitih več kot 400 Iračanov, okoli tisoč pa jih je bilo ranjenih.

Iračani svojo jezo sproščajo na različne načine (Foto: Reuters)
Iračani svojo jezo sproščajo na različne načine (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Američani so v skupini 60-ih upornikov, ki so jih zajeli med boji v Faludži, našli tudi peterico tujih državljanov. Kot je sporočil general Mark Kimmitt, gre za državljane Egipta, Sudana in Sirije.

Eksplozije in streli tudi danes

V Bagdadu so se severozahodni sunitski četrti Adhimija razplamteli ulični boji, v bližini močno zavarovane "zelene cone", kjer je nastanjena ameriška administracija v Iraku, pa je bilo slišati niz eksplozij. Podrobnosti incidenta niso znane.

Arabska televizija Al Džezira je predvajala posnetek, na katerem iraški uporniki zatrjujejo, da so zajeli trideset tujih državljanov. "Zahtevamo, da ameriške in koalicijske sile zapustijo Irak. Zajeli smo Japonce, Bolgare, Izraelce, Američane, Špance in Korejce. Vseh skupaj jih je trideset. Če ameriške sile umaknile blokade v Faludži, bomo vsem prerezali vratove," je povedal moški s kalašnikom v roki. Na posnetku se sicer ni videlo nobenega talca.

Ameriška vojska je sporočila, da so v Mosulu na severu Iraka ubili 12 iraških upornikov. Potem ko so začeli iz tovornjaka streljati na ameriške vojake, so Američani z uničili vozilo in ubili vseh 12 Iračanov.

Na cesti proti bagdadskem letališču je tovornjak ameriške vojske povozil nastavljeno bombo, zaradi česar je vozilo eksplodiralo, podatkov o žrtvah še ni. V bagdadskem okrožju Adhamija je zjutraj ameriške vojake pričakalo več s puškami in granatmi oboroženih sunitov. Med spopadi jo je slabo odnesel tudi turški tovornjak, ki ga je zajel ogenj, lokalni prebivalci pa so se nadenj spravili še s kamni.

Do novih spopadov pa je prišlo tudi v zahodnem iraškem mestu Faludža, potem ko so iraški politiki zahtevali prekinitev ognja med ameriškimi silami, suniti in šiitskimi muslimani, ki je do sedaj zahteval že na stotine življenj. Po izjavah prič se boji odvijajo v več okrožjih kljub temu, da so Američani v petek razglasili enostransko premirje.

Ljudje so v Iraku navajeni že vsega hudega. Če jim za hrbtom gori, še sploh ni nič takšnega
Ljudje so v Iraku navajeni že vsega hudega. Če jim za hrbtom gori, še sploh ni nič takšnega FOTO: Reuters

Spopadi potekajo tudi v Bakubi, 60 kilometrov severovzhodno od Bagdada. Po navedbah iraške policije je bilo v zadnjih 24 urah v spopadih med oboroženimi skupinami upornikov in ameriškimi vojaki na širšem območju Bakube ubitih devet Iračanov, med njimi tudi en policist, 14 pa jih je bilo ranjenih.

Nasilju v Iraku ni videti konca
Nasilju v Iraku ni videti konca FOTO: Reuters

Američani so iraškim upornikom ponovno predlagali premirje, ki naj bi omogočilo nadaljevanje pogajanj med predstavniki prehodne iraške vlade in uporniki po skoraj enemu tednu krvavega nasilja v tem iraškem mestu. "Koalicijske sile so pripravljene ponuditi premirje svojim nasprotnikom, ki bo začelo veljati ob 12. uri. Danes bi radi dvostransko prekinitev ognja na bojišču," je na novinarski konferenci povedal brigadni general Mark Kimmitt, tiskovni predstavnik ameriške vojske v Iraku. "Na tej fazi gre zgolj za željo, zato upamo, da bo ta novinarska konferenca sredstvo, prek katerega bomo lahko naše želje posredovali sovražnim silam," je še povedal Kimmitt. Ne glede na to, ali so uporniki slišali ameriški poziv k miru ali ne, premirja zaenkrat ne upoštevajo.

Bagdad je danes delno ohromila splošna stavka. Večina trgovin, bank, ministrstev in šol v iraški prestolnici je namreč danes ostalo zaprtih v znak podpore prebivalcem Faludže, kjer so v ponedeljek izbruhnili spopadi med ameriškimi silami in sunitskimi uporniki. K stavki v Bagdadu, ki naj bi se nadaljevala tudi v nedeljo, je pozval imam sunitske mošeje Kum al-Kora, šejk Hareth el-Dari.

Ponoči je bil sicer v kraju Hila, okoli sto kilometrov južno od Bagdada, ubit iraški prevajalec, ki je delal za koalicijske sile. Južno od Kirkuka pa so neznanci napadli postojanko iraških varnostnih sil in pri tem ubili dva iraška policista, tri pa ugrabili.

Izvršni direktor Rdečega polmesca (RP) na severu Iraka Hawar al-Ghafouri je sporočil, da so na ulici mesta Mosul našli trupli predsednika RP Barazana Mohammeda Ahmeda in njegove žene. Po predvidevanjih sta bila umorjena, pogrešali pa so ju že od srede, ko sta šla iz Arbila, kjer je sedež RP, na delovni obisk v Mosul. Njuni zogleneli trupli so morilci odvrgli na ulico.

Berlusconi nepričakovano v Iraku

Berlusconi je nepričakovano obiskal Irak (Foto: Reuters)
Berlusconi je nepričakovano obiskal Irak (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
"Vlada ne bo umaknila svojih čet. Še naprej si bomo prizadevali za demokratičen in svoboden Irak in premagali bomo manjšino skrajnežev v državi," je Bushu zagotovil italijanski premier.

Italijanski premier Silvio Berlusconi pa je obiskal italijanske vojaške enote v Iraku. Berlusconi se je pred odhodom v Irak po telefonu pogovarjal z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem, kateremu je zatrdil, da bo Italija še naprej sodelovala s koalicijskimi silami v Iraku. Tiskovna predstavnica koalicijskih sil v Iraku Paola della Casa je povedala, da se italijanski premier nahaja v Nasiriji, kjer se nahajajo italijanskih enot.

Na jugu Iraka je nameščenih okoli 3000 italijanskih vojakov. V torek jih je bilo dvanajst ranjenih v spopadih z iraškimi uporniki v Nasiriji.

Pred šiitskim templjem Imama Huseina je prav zares mirno (Foto: Reuters)
Pred šiitskim templjem Imama Huseina je prav zares mirno (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Privrženci Al Sadra bodo "počivali"

Voditelji skrajnežev, privržencev skrajnega šiitskega voditelja Moktade al Sadra, so sporočili, da do konca šiitskega praznika, ki bo ta konec tedna, ne bodo izvajali napadov na koalicijske sile v šiitskem svetem mestu Karbala. "Odločili smo se zaustaviti vojaške aktivnosti vse do konca al-arbaena," je danes povedal vodja Al Sadrovega urada v Karbali Hudeir al-Ansari.

Al Sadr in njegovi podporniki naj bi mirovali vsaj do nedelje (Foto: Reuters)
Al Sadr in njegovi podporniki naj bi mirovali vsaj do nedelje (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

V tem mestu, ki leži kakih 110 kilometrov južno od Bagdada, je v zadnjem času vsakodnevno prihajalo do spopadov s poljskimi in bolgarskimi vojaki, ki so tam nameščeni.

Al-arbaen je praznik ob koncu obdobja žalovanja za šiitskim mučenikom iz 7. stoletja, slovesnosti pa bodo potekale do nedelje zvečer. V Karbali in drugih šiitskih mestih naj bi se ob tej priložnosti zbralo na tisoče vernikov.

V Tokiu demonstracije za rešitev zajetih talcev

Koizumi preživlja težke čase: na eni strani ga za rokav vlečejo državljani, na drugi pa ZDA
Koizumi preživlja težke čase: na eni strani ga za rokav vlečejo državljani, na drugi pa ZDA FOTO: Reuters

Na ulicah Tokia se je zbralo nekaj tisoč demonstrantov, ki od vlade zahtevajo, da iz Iraka umaknejo svoje enote, s čimer bi rešili življenje trem zajetim Japoncem. Kljub temu pa je celo nekaj članov opozicije proti temu, da bi Japonska odpoklicala svoje vojake.

Arabska televizijska postaja Al Džazira je poročala, da so ugrabitelji napovedali, da bodo v 24 urah izpustili tri japonske talce. Za izpustitev talcev so se odločili po posredovanju Islamskega verskega odbora, organizacije sunitskih muslimanov. Po poročanju Al Džazire naj bi bila za ugrabitev treh Japoncev odgovorna organizacija Mudžahidski eskradron.

Ugrabitev treh Japoncev je vlado japonskega premiera Džuničira Koizumija pahnila v najglobljo krizo po njegovem nastopu položaja pred tremi leti. Koizumi je v petek iraške ugrabitelje označil za strahopetneže in zatrdil, da ne bodo popustili. Svojci talcev so vedno bolj glasni, saj se nedelja zvečer, ki so jo iraški uporniki določili za rok, do katerega se morajo Japonci umakniti iz Iraka, nezadržno približuje.

Protestniki, nekateri tudi s transparenti "Rešite trojico!", so se nagnetli pred urad premiera Koizumija le nekaj ur pred napovedanim obiskom ameriškega podpredsednika Dicka Cheneya, ki je začel z azijsko turnejo po treh državah. Cheney naj bi med drugim skušal prepričati Koizumija, naj japonske enote ostanejo v Iraku.

"Rešite trojico!" zahteva množica s transparenti
"Rešite trojico!" zahteva množica s transparenti FOTO: Reuters

"Odziv vlade je zelo hladen," je povedal eden od demonstrantov , "treba bi jih bilo vprašati, kaj jim pomeni človeško življenje." Sorodniki talcev so zelo zaskrbljeni predvsem zaradi tega, ker ni videti nikakršnega napredka, pesti pa jih tudi pomanjkanje informacij. "Predvidevam, da so v Iraku že naredili kakšen korak naprej, a brez informacij ne moremo vedeti ničesar. Zelo smo vznemirjeni," je povedal Takaši Imai, oče Noriaki Imai, 18-letne talke, ki je maturirala šele prejšnji mesec.

Poleg Noriaki, ki je nameravala študirati posledice boja z orožjem z osiromašenim uranom, so zajeli še 34-letno reševalko Nahoko Takato in 32-letno neodvisno novinarko Soichiro Koriyamo.

ZDA odpravile prepoved prodaje orožja Iraku

Le če bo šlo za nacionalni interes ZDA, bodo Iračani dobili orožje
Le če bo šlo za nacionalni interes ZDA, bodo Iračani dobili orožje FOTO: Reuters

ZDA so na prvo obletnico padca Bagdada, odpravile prepoved prodaje orožja Iraku, Bush pa se je pogovarjal o Iraku pogovarjal s tremi tujimi voditelji. Dovoljena je prodaja orožja iraški policiji in prihodnji iraški vojski pod pogojem, da ameriški predsednik oceni, da je prodaja v skladu z nacionalnimi interesi ZDA. Po strmoglavljenju režima Sadama Huseina lani spomladi je bil ukinjen embargo na vojaško pomoč Iraku, vendar pa je v veljavi ostala prepoved prodaje orožja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10