
Kot sta potrdila vodja službe za stike z javnostjo v svetu Dominique Georges Marro in tiskovna predstavnica sveta Cristina Gallach, so naprave odkrili "pred nekaj dnevi" na telefonskem sistemu v zgradbi sveta - domnevno na linijah prostorov različnih delegacij držav članic unije, med drugim Nemčije, Francije in Velike Britanije.
"Po odkritju nepravilnosti na internem telefonu pred nekaj dnevi je sekretariat sveta zaznal prisotnost elektronske naprave neznanega izvora, ki je bila priključena na telefonski sistem. Naprava je bila skrita v tehničnih napeljavah stavbe sveta, imenovane Justus Lipsisus. Manjše število podobnih naprav je bilo takoj nato odkritih še na nekaj drugih lokacijah v poslopju. Opravljen je bil celovit pregled vseh telefonskih linij, vendar drugih naprav nismo odkrili," sta Marro in Gallachova zapisala v skupnem sporočilu za javnost.
"Naprave, ki so domnevno sovražnega izvora, zdaj pregledujemo, da bi ugotovili, ali je bila z njimi kršena zasebnost oziroma povzročena škoda. Svet izvaja notranjo preiskavo, v sodelovanju s prizadetimi državami članicami. V tej fazi preiskave znakov, kdo bi lahko naprave nastavil, ni. To je predmet preiskave," je še zapisano v izjavi. Drugih informacij Marro in Galachova nista želela razkriti. Tako nista povedala, kdaj so bile naprave odkrite ter katerim državam članicam naj bi prisluškovali.
O prisluškovalnih napravah na ministrskem svetu je sicer danes prvi poročal francoski časnik Le Figaro, ki piše, da naj bi bile za njihovo nastavitev odgovorne ZDA. Tega predstavniki sveta danes, kot omenjeno, niso potrdili, odgovarjati pa niso hoteli niti na hipotetično možnost, da bi si države članice medsebojno prisluškovale.
Na Evropski komisiji so se na odkritje prisluškovalni naprav odzvali zadržano. Tiskovni predstavnik komisije Reijo Kemppinen je izrazil polno zaupanje v varnostne službe unije, da bodo poskrbele za ustrezne pogoje dela tako uradnikov kot diplomatov držav članic, in sicer v vseh osrednjih institucijah povezave. Ostro pa je odkritje obsodil grški zunanji minister George Papandreu. "Tistim, ki želijo na tak način priti do podatkov, pa sporočam, da je EU zelo pregledna organizacija, ki javno objavlja svoja stališča in poglede, zato taki napori niso potrebni," je še dejal Papandreu.