Dokumenti, najdeni v zgradbi nekdanjega šefa libijske obveščevalne službe v Tripoliju po padcu režima voditelja Moamerja Gadafija, razkrivajo tesne stike med ameriško obveščevalno službo Cia in libijsko obveščevalno službo. Cia je v preteklosti na zaslišanje v Libijo večkrat poslala teroristične osumljence, poroča New York Times.
Cia naj bi za časa ameriškega predsednika Georgea Busha mlajšega v Libijo, ki je sicer na slabem glasu zaradi mučenj zapornikov, večkrat poslala teroristične osumljence in libijskim oblastem ob tem namignila, kaj naj zasliševalci osumljence vprašajo.
To izhaja iz dokumentov, ki so jih našli na sedežu libijske obveščevalne službe v Tripoliju in so se znašli v rokah libijskih upornikov po padcu režima. Pristnosti dokumentov sicer ni mogoče preveriti, vendar pa številni znaki kažejo na to, da so pristni, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Dokumenti se nanašajo na obdobje 2002–2007, številni pa se osredotočajo na leti 2003 in 2004, ko je bil vodja libijske obveščevalne službe kasnejši zunanji minister Musa Kusa, ki je marca letos prebegnil v Veliko Britanijo.
Eden od dokumentov tudi razkriva, da so Američani pomagali pri oblikovanju govora za polkovnika Gadafija, ki govori o orožju za množično uničevanje. Govor so Američani posredovali pred božičem 2003, z njim pa so očitno želeli pokazati libijskega voditelja v pozitivni luči. Gadafiju se je leta 2004 z odpovedjo orožju za množično uničevanje uspelo znova zbližati z Zahodom.
Tiskovna predstavnica Cie pisanja New York Timesa ni želela komentirati, opozorila je le, da je normalno, da ZDA v boju proti terorizmu sodelujejo tudi z drugimi državami.
Z Gadafijevim režimom naj bi sodelovala tudi britanska obveščevalna služba MI-6, ki naj bi za režim preverjala telefonske številke, Britanci pa naj bi Gadafijevim obveščevalcem posredovali podatke o nasprotnikih režima v izgnanstvu.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.