Tujina

Američani v kritje

Madrid/Bagdad/Tokio, 25. 11. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Potem ko so ameriški vojaki nadzorovano uničevali zaloge streliva, so jih iraški uporniki presenetili z napadom.

Američani eksplozij niso pričakovali
Američani eksplozij niso pričakovali FOTO: Reuters

V središču iraške prestolnice sta danes odjeknili dve siloviti eksploziji. Kot so kasneje sporočile ameriške sile v mestu, so ameriški vojaki nadzorovano uničili zaloge streliva. Vendar pa je proti večeru v bližini sedeža ameriške administracije v Bagdadu odjeknilo še več eksplozij, zaradi česar se je v ameriški stavbi sprožil alarm. Po zvočnikih je odmevalo glasno ameriško sporočilo, da tokrat ne gre za vajo, ampak zares. "Napad! Umaknite se na varno – to ni test!" V napadu je bil ranjen en ameriški vojak in dva Iračana.

Eden od očividcev je povedal, da sta na poslopje v bližini nekdanjega notranjega ministrstva padla dva izstrelka, eden pa v bližino ministrstva za zunanje zadeve. Omenjeni objekti ležijo nedaleč od sedeža generalštaba ameriške vojske, izstrelki pa so v cesti pustili velik krater.

Ana Palacio: V Iraku slabše kot v času Huseina

Španski premier Jose Maria Aznar je popravil izjave španske zunanje ministrice Ane Palacio, in ob tem dejal, da je "življenje ter sam položaj v Iraku nedvomno boljši kot pred ameriško-britansko vojaško operacijo" proti režimu nekdanjega iraškega predsednika Sadama Huseina.

Španska zunanja ministrica Ana Palacio je v pogovoru za špansko televizijo kritizirala trenutne varnostne razmere v Iraku in jih ocenila za slabše kot za časa Sadama Huseina. Palacio, katere država velja za eno največjih ameriških zaveznic v vojni v Iraku in ima v državi nameščenih 1300 svojih vojakov, je dodala, da so se razmere v drugih delih Iraka sicer izboljšale, posebej na jugu, kjer so v času nekdanjega režima še posebej trpeli.

V središču iraške prestolnice sta danes odjeknili dve siloviti eksploziji. Kot so kasneje sporočile ameriške sile v mestu, so ameriški vojaki nadzorovano uničili zaloge streliva.

Španska zunanja ministrica je prepričana, da so razmere v Iraku dosti slabše kot so bile pred letom dni
Španska zunanja ministrica je prepričana, da so razmere v Iraku dosti slabše kot so bile pred letom dni FOTO: Reuters

V iraškem svetem mestu Nadžaf, kamor se zgrinjajo množice šiitskih vernikov, da bi praznovali bajram, praznik ob koncu muslimanskega svetega meseca ramadan, pa so danes močno poostrili varnostne ukrepe. Iraški šiiti bodo praznovanje bajrama začeli v sredo, medtem ko so suniti začeli praznovati že v ponedeljek.

Prehodna vlada za potrditev načrta za prenos oblasti

Svet prehodne iraške vlade je Združene narode zaprosil za potrditev njegovega časovnega načrta za prehod k demokraciji in za končanje okupacije. V pismu, ki so ga v ponedeljek objavili ZN, je predsedujoči svetu Džalal Talabani zapisal, da naj bi VS ZN za to sprejel ustrezno resolucijo. Po ocenah diplomatov ZN odločitve VS ZN ni pričakovati do začetka decembra.

Novo iraško ustavo naj bi pripravili do 15. marca 2005, nato pa naj bi jo predstavili Iračanom, ki bi se o njej odločili na referendumu. Splošne volitve pa bi nato razpisali najkasneje do 31. decembra 2005, je v pismu ZN še zapisal Talabani.

Kot je napovedal Talabani, bodo v Iraku vzpostavili načela civilnega nadzora nad iraškimi oboroženimi in varnostnimi silami. Talabani je napovedal, da bodo najkasneje 31. maja 2004 izbrali prehodno zakonodajno telo, ki naj bi do konca junija nato izbralo prehodno vlado. Prehodne koalicijske sile bi bile tedaj razpuščene, okupacija Iraka pa bi se končala, je v pismu še zapisal Talabani.

Varnostne razmere v Iraku spremenjene

Ameriški civilni upravitelj v Iraku Paul Bremer po pogovorih s poveljnikom ameriških sil, generalom Johnom Abizaidom v Bagdadu izjavil, da so iraški uporniki napade na ameriške in druge pripadnike koalicijskih sil preusmerili na napade na Iračane, ki sodelujejo s koalicijskimi silami. Po njegovih besedah so se varnostne razmere v Iraku spremenile. V preteklosti so namreč prevladovali teroristični napadi na koalicijske sile, sedaj pa napadi na Iračane. Po Bremerjevih besedah iraškim upornikov ni uspelo zastrašiti koalicije v Iraku, uspešni pa ne bodo tudi z novim vzorcem napadov.

Kot je napovedal Abizaid, ameriška vojaška prisotnost v Iraku ne bo več potrebna, ko bo prihodnja iraška vlada sposobna zagotavljati notranjo in zunanjo varnost v državi.

Japonci, kljub svoji zadržanosti, nasprotovanje pošiljanju svojih enot izražajo tudi z demonstracijami
Japonci, kljub svoji zadržanosti, nasprotovanje pošiljanju svojih enot izražajo tudi z demonstracijami FOTO: Reuters

Japonci proti pošiljanju vojakov v Irak

Skoraj 90 odstotkov Japoncev po zadnjih javnomnenjskih raziskavah nasprotuje napotitvi japosnkih vojakov v Irak. Na podlagi rezultatov, ki jih je objavil konservativni dnevnik Sankei Šimbun, 45 odstotkov vprašanih kategorično nasprotuje napotitvi japonskih vojakov v Irak, dodatno pa jih 43 odstotkov meni, da bi japonski vojaki morali ostati v domovini toliko časa, dokler v Iraku stabilnost ne bi bila ponovno vzpostavljena.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10