Tujina

Američani začeli operacijo za prijetje mule Omarja

Kabul, 01. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Predsednik prehodne afganistanske vlade Hamid Karzaj je odločen, da bodo mulo Omarja prijeli. Povedal je še, da so se ameriški marinci s helikopterji malo pred sončnim zahodom odpravili severozahodno od Kandaharja.

Vkrcavanje ameriških marincev
Vkrcavanje ameriških marincev FOTO: Reuters

Vodja protitalibanske obveščevalne službe v Kandaharju Hadži Gulali je izjavil, da je od prebivalcev pokrajine Helmand zahteval izročitev mule Omarja, pri čemer pa jim ni postavil nikakršnega ultimata. "Zastavili smo dva cilja: razorožitev neodgovornih ljudi in prijetje mula Omarja, ki velja za kriminalca tako v Afganistanu kot tudi drugje po svetu," je dejal Gulali. Po domnevah afganistanskih predstavnikov naj bi se mula Omar nahajal na območju Bagrama, kakih 100 kilometrov severozahodno od Kandaharja. Nova afganistanska oblast je zbrala kakih 2000 vojakov, ki so jih napotili v provinco Helmand, kjer bodo skušali zajeti talibanskega voditelja mulo Omarja, če prej ne pride do njegove predaje in predaje kakih 1500 talibanov, ki še vedno vztrajajo ob svojem voditelju.

Marinci naj bi se vrnili do srede
Marinci naj bi se vrnili do srede FOTO: Reuters

O začetku operacije za prijetje nekdanjega vrhovnega talibanskega voditelja, mulo Mohameda Omarja je poročala ameriška televizija CNN. Predstavniki Pentagona so sinoči potrdili, da v Afganistanu poteka operacija, podrobnosti pa niso želeli navesti. Predstavniki osrednjega poveljstva ameriških sil v Tampi na Floridi pa so sporočili, da ne vedo za operacijo z namenom prijetja mule Omarja. Kot še zatrjujejo ameriški vojaški poveljniki, ameriški marinci v polni vojaški opremi preiskujejo ozemlja, kjer so se v preteklosti nahajali talibani in pripadniki teroristične mreže Al-Kaide. Konvoj kakih dvajsetih vojaških vozil se bo v oporišče ameriških marincev v okolici Kandaharja vrnil v sredo.

Medtem so afganistanske provladne enote zatrle oborožen upor, ki ga je na severu države poskušala zadnjih šest mesecev izvesti šiitska manjšina. Sile severnega zavezništva so v ponedeljek zvečer zavzele mesto Dara Kejan, ki ga v pokrajini Baglan severno od Kabula nadzoruje šiitska manjšina. Kakih 300 borcev je bilo ubitih v spopadih med uporniki in silami Severnega zavezništva od novembra lani. Spopadi med enotami manjšine in provladnimi silami so se začeli po umiku talibanov iz omenjene pokrajine.

Pakistanski dnevnik Dawn pa je poročal, da so pakistanske oblasti Američanom izročile kakih 150 borcev Al Kaide, ki so bili doslej priprti v zaporu v kraju Kohat na severozahodu Pakistana.

Odprta nemška ambasada

Potem ko je nemški veleposlanik Rainer Eberle danes v Kabulu afganistanskemu zunanjemu ministru Abdulahu Abdulahu izročil kopijo poverilnega pisma, je uradno začelo delovati nemško veleposlaništvo v afganistanski prestolnici. Original pisma naj bi po podatkih nemškega zunanjega ministrstva predal v naslednjih dneh. Vlada v Kabulu je že konec decembra privolila v imenovanje veleposlanika Eberla v Kabulu.

Glavnino mirovnih sil v Afganistanu predstavljajo britanski vojaki
Glavnino mirovnih sil v Afganistanu predstavljajo britanski vojaki FOTO: Reuters

V sredo bodo v Kabul prispele posebne opazovalne enote, ki bodo zbirale informacije in pripravile vse potrebno za nastop Mednarodnih sil za podporo varnosti v Afganistanu (ISAF), je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal tiskovni predstavnik sil ISAF, major Guy Richardson.

Sile ISAF naj bi sicer štele od 3000 do 4000 pripadnikov, namestili naj bi jih do srede januarja 2002, prve tri mesece pa naj bi jim poveljevala Velika Britanija. Ta bo v enote prispevala 1500 svojih vojakov.

Cepljenje afganistanskih otrok

V Afganistanu se je pod vodstvom Sklada ZN za pomoč otrokom (UNICEF) začelo cepljenje devetih milijonov afganistanskih otrok proti ošpicam in rdečkam. V Kabulu so že sprejeli prve otroke, prvi dan jih je prišlo 140, so sporočili zdravniki. Ošpice in rdečke so otroške bolezni, ki v Afganistanu in po vsem svetu zahtevajo največ žrtev. Po podatkih ZN v Afganistanu na leto za omenjenima boleznima umre kakih 35.000 otrok, število pa bi se lahko zaradi ogromne revščine, pomanjkanja zdravstvenih storitev in hrane letos še povečalo. Kampanjo, ki bo stala osem milijonov dolarjev in bo trajala tri mesece, organizirajo Združeni narodi oziroma UNICEF, afganistansko ministrstvo za zdravstvo, Svetovna organizacija za zdravje in več mednarodnih nevladnih organizacij.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij