Turške oblasti so sporočile, da so ameriške vojaške sile na severu Iraka zajele najmanj 11 pripadnikov turških posebnih enot. Turški premier Recep Tayyip Erdogan je ukrep ameriške vojske označil za "odvratno dejanje, ki se ne bi smelo zgoditi". Pojasnil je še, da je od Washingtona že zahteval izpustitev aretiranih, med katerimi so trije oficirji in osem podoficirjev. Kot piše turški časnik Hurriyet, naj bi kakih sto ameriških vojakov v petek popoldne vdrlo v urad posebnih enot turške vojske v Iraku in aretiralo enajst turških vojakov ter šest drugih uslužbencev. Aretirane naj bi prepeljali v mesto Kirkuk na severu Iraka.
Ameriška vojska naj bi za časnik pojasnila, da so se za ukrep odločili zato, ker naj bi "nekateri Turki pripravljali napad na guvernerja Kirkuka".
Nov napad na ameriške cilje
V pretežno sunitskem mestu Ramadi, 100 kilometrov zahodno od iraške prestolnice, v bližini tamkajšnje policijske postaje je prišlo do napada, v katerem je umrlo najmanj sedem oseb, 74 pa je bilo ranjenih.
Po navedbah televizije Al Džazira je eksplodiralo v bližini tamkajšnje policijske postaje, kjer so se kadeti odpravljali na urjenje. Odgovornosti za eksplozijo v mestu, kjer ameriška vojska uri iraške policiste, za zdaj ni prevzel še nihče. Ozadje dogodka ni znano.
V Ramadiju je sicer v preteklih tednih že večkrat prišlo do nasilnih obračunov med Iračani in ameriškimi vojaki, ki nadzorujejo območje.
Grobišče na severu Iraka
Grobišče naj bi se nahajalo v kraju al-Hadar jugovzhodno od Mosula, izkopali pa naj bi ga tamkajšnji prebivalci s pomočjo ameriških vojakov, ki nadzorujejo to območje. Doslej so odkopali trupla 30 Kurdov.
Kurdska televizija je poročala, da grobišče izhaja iz leta 1988, na območju pa naj bi bilo še več takšnih grobišč.
Po navedbah domačinov je bilo leta 1988, v času velike protikurdske represije režima Sadama Huseina, v množična grobišča zakopanih okoli 300 ubitih kurdskih civilistov. V kraju Halabja na severovzhodu Iraka je vojska proti Kurdom uporabila celo živčni plin, pri čemer je življenje izgubilo okoli 5000 ljudi.
Bremer napovedal skorajšnje oblikovanje prehodne vlade
Ameriški civilni upravitelj v Iraku Paul Bremer je z mirnostjo sprejel objavo zadnjega tonskega posnetka nekdanjega iraškega diktatorja. "Njegov čas v tej državi je minil," pravi Bremer in dodaja, da bodo Američani Sadama Huseina, "če je še živ, aretirali".
Kot je znano, je televizijska mreža Al Džazira v petek predvajala zvočni posnetek, na katerem naj bi bil glas Sadama Huseina. Posnetek naj bi nastal 14. junija letos, v njem pa naj bi nekdanji iraški diktator dejal, da je še vedno v Iraku, in Iračane pozval k novim napadom na okupacijske sile.
Ostro pa je ameriški civilni upravitelj obsodil eksplozijo v mestu Ramadi na zahodu Irak in napovedal, da naj bi že v dveh tednih sestavili iraško prehodno vlado. Ta civilni organ, njegove člane naj bi imenovala ameriška uprava, v njem pa naj bi bilo od 25 do 30 ljudi, bo "od vsega začetka imel prava pooblastila in odgovornosti". Prehodna vlada naj bi izdelala osnutek ustave, predlog pravosodne in izobraževalne reforme ter državni proračun. Z ustavo, ki naj bi jo sprejeli Iračani na referendumu, bo odprta pot za svobodne in demokratične volitve, je še dejal ameriški civilni upravitelj.