Tujina

Ameriška vlada na zatožni klopi

Washington, 01. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Najbolj vroča afera minulih let, propad ameriškega energetskega giganta Enrona, je zdaj neposredno dosegla tudi Belo hišo. Bela hiša pa še vedno zavrača izročitev dokumentov in se pri tem sklicuje na pravico do zasebnih in zaupnih posvetovanj s strokovnjaki različnih področij.

Kenneth Lay
Kenneth Lay FOTO: Reuters

Zvezno računsko sodišče - preiskovalni organ ameriškega kongresa - je včeraj napovedalo, da bo proti ameriški administraciji, oziroma podpredsedniku Dicku Cheneyu, vložilo tožbo zaradi nevročitve zahtevanih dokumentov.

Gre za poročila in zapiske pogovorov strokovnjakov in članov posebne delovne skupine za energetsko politiko, ki je bila zadolžena za izdelavo vladne energetske strategije, pod taktirko podpredsednika Dicka Cheneya.

V Belo hišo so tako v minulem letu na posvetovanje prišli tudi številni voditelji Enrona, med njimi tudi bivši direktor Kenneth Lay, osebni prijatelj Busheve družine. Enron je tedaj bil še ameriški nacionalni ponos, z letnim prometom več kot sto milijard dolarjev - danes je v stečaju, zaradi dolgotrajnega prikrivanja izgub pa se je na tisoče delavcev ne le znašlo brez dela, temveč tudi brez pokojninskega zavarovanja.

Zaradi finančnih nepravilnosti vodijo kazenske preiskave o Enronu pravosodno ministrstvo, borzne oblasti in kongres. Računsko sodišče v vlogi kongresnega nadzornega urada že več mesecev preiskuje potek izdelave vladne energetske politike, in namigovanja, da so vplivni voditelji Enrona - tudi radodarni sponzorji volilnih kampanj - vplivali na oblikovanje njim ustrezne vladne strategije.

Znani britanski konservativni politik John Wakeham je začasno odstopil s položaja predsednika britanskega tiskovnega razsodišča, da bi lahko odgovarjal na vprašanja na zaslišanjih v zvezi z njegovo vlogo pri propadu Enrona. Wakeham je zatrdil, da gre za vprašanje časti, zato se bo umaknil iz razsodišča, dokler preiskava o Enronu ne bo zaključena. Wakeham je namreč kot državni sekretar v vladi Margaret Thatcher nadziral privatizacijo energetskega sektorja v Britaniji, kasneje pa se je pridružil Enronu kot član nadzornega odbora.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI