Odnosi med državama so se močno ohladili potem, ko sta 1. aprila lani v Južnem Kitajskem morju trčili ameriško vohunsko letalo in kitajski lovec, po incidentu pa so pogrešali enega kitajskega pilota. Strani sta se medsebojno obtoževali glede odgovornosti za incident, Kitajska pa je 11 dni držala v priporu 24 članov posadke ameriškega letala, ki je moralo zasilno pristati na otoku Hainan.
Po terorističnih napadih v ZDA septembra lani se je v ameriško-kitajskih odnosih zgodil preobrat. Peking je Washingtonu izrekel sožalje ob dogodku, sodeloval v ameriških prizadevanjih v boju proti terorizmu in sprejel vojaško navzočnost ZDA v osrednji Aziji, ki jo Kitajska pojmuje kot svoje področje vpliva. Kljub številnim nerešenim vprašanjem so se odnosi med državama znatno izboljšali.

Ob srečanju ameriškega in kitajskega predsednika Georgea Busha in Jianga Zemina minuli mesec v Teksasu sta obe strani tudi uradno izrazili pripravljenost na obnovitev vojaških stikov. ZDA bo decembra obiskalo več kot dvajset kitajskih generalov, medtem ko bo admiral, ki poveljuje vsem ameriškim enotam na Tihem oceanu, prišel na obisk na Kitajsko. Pogajanja visokih vojaških predstavnikov obeh držav, ki ne potekajo že vse od leta 2000, pa bodo obnovili 9. decembra v Washingtonu.