Ob tem je v oporišču Eagle v Tuzli, kjer je bila nameščena večina ameriških vojakov, potekala manjša proslava. 700-članski ameriški kontingent bo BiH predvidoma zapustil še pred prihodom mirovne misije Evropske unije Eufor, ki bo sile Sfor zamenjala 2. decembra. V BiH naj bi tako v prihodnje ostalo le kakih 150 ameriških vojakov, ki bodo pomagali pri iskanju obtožencev haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije ter pomagali pri izvedbi reforme vojske BiH.
"Ta slovesnost uradno označuje, da je misija končana in izpolnjena," je na današnji proslavi v Tuzli povedal poveljnik ameriške vojske v Evropi, general B. B. Bell. Ameriški vojaki so častno služili kot del zavezniške koalicije, namenjene zagotavljanju tega, da se lahko prebivalci te države pomaknejo naprej od v vojni razklane države proti mirni in obetajoči prihodnosti," je še dejal Bell.
Zveza Nato bo v BiH obdržala 150 ljudi
Čeprav zveza Nato svoje naloge predaja, pa bo nekaj svojih enot v BiH ohranila tudi v prihodnje - za pomoč lokalnim oblastem pri izvedbi reforme vojske BiH in pri iskanju haaških obtožencev, še posebej generalov Ratka Mladiča in Radovana Karadžiča, obtoženih genocida in zločinov proti človeštvu. "To je eden glavnih razlogov, da puščam tukaj 150 vojakov. To sta dva človeka, ki ju hočemo uloviti: Mladič in Karadžič," je v svojem današnjem govoru poudaril poveljnik ameriške vojske v BiH, general Timothy Wright.
Evropske mirovne enote Eufor bodo 2. decembra nadomestile stabilizacijske sile Sfor, ki so v BiH v okviru zveze Nato delovale od konca vojne na tem območju (1992-1995) in so ob začetku misije decembra leta 1995 štele do 60.000 vojakov iz več kot 40 držav. Njihova prvotna naloga je bila uveljavitev Daytonskega mirovnega sporazuma, s katerim se je končala vojna med Srbi, Muslimani in Hrvati v BiH, ki je trajala tri leta in pol ter terjala 260.000 življenj, z območja pa je pregnala 1,8 milijona beguncev.
Razmere so se z leti umirile in zveza Nato je zmanjšala število svojih vojakov v BiH na 7.000. Sicer pa prevzem misije dejansko pomeni, da bo 80 odstotkov enot Sfor zgolj zamenjalo ime in poveljnike ter si na ramena pripelo nove našitke z znakom EU. V BiH bo tudi po prenosu misije na EU nameščenih približno 7.000 vojakov.