Tujina

Ameriški kardinali pri papežu

Rim, 22. 04. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Rimu se zbirajo ameriški kardinali, ki se bodo zaradi pedofilskega škandala katoliških duhovnikov v ZDA v torek srečali s papežem Janezom Pavlom II.

Ob prihodu v italijansko prestolnico so dali vedeti, da od papeža pričakujejo "močan signal" glede "groznega položaja", ki so ga v ZDA povzročili škandali s pedofilskimi duhovniki. Kardinali, ki jih spremljajo številni novinarji in poročevalci ameriških televizij, so se v svojih prvih izjavah pokazali zelo enotni glede tega, da se je treba problema lotiti odločno. "Tukaj smo in upamo, da bomo lahko obrnili stran," je poudaril washingtonski nadškof, kardinal Theodore Edgar McCarrick. Pojasnil je še, da od Vatikana pričakuje "priznanje za to, kar počnemo v ZDA v večini škofij: razreševanje kompromitiranih duhovnikov in nudenje pomoči žrtvam in njihovim družinam". "Če bo Vatikan rekel, da to želi povsod, bo to velik korak v pravo smer. Jaz sem za nekaj takega," je dodal. "Veliko med nami, zlasti strokovnjakov s področja kanonskega prava, jih to pričakuje." Kljub tem izjavam se zdi, da so kardinali razdeljeni glede vprašanja, ali naj bostonski kardinal Bernard Law, ki je obtožen, da je molčal o napakah pedofilskih duhovnikov v svoji škofiji, odstopi ali ne.

Papež Janez Pavel II.
Papež Janez Pavel II. FOTO: Reuters

Ameriška katoliška cerkev se je januarja letos znašla v hudi moralni krizi, potem ko so prišli na dan dokazi, da je bostonska nadškofija obsojenega pedofila, duhovnika Johna Geoghana desetletja pošiljala z delovnega mesta na delovno mesto, ne da bi nove nadrejene obveščala o njegovih kršitvah zakona. Geoghan je tako spolno zlorabil več kot sto otrok. V ZDA je po uradnih podatkih okrog 47.000 katoliških duhovnikov, doslej uradno potrjenih primerov pedofilije med njimi pa je nekaj deset. Vernike je najbolj razočaral molk in prikrivanje resnice, ker se je cerkev bala za svoj ugled.

Neki kardinal, ki je želel ostati neimenovan, podpira njegov odstop. "Če bo dal Sveti sedež znak, bo Lawa treba zamenjati," je dejal. Njegovega mnenja pa ne deli monsignor McCarrick. "Menim, da se mora (kardinal Law) odločiti po svoji najboljši vesti." Bernard Law je minuli teden razkril, da se je na skrivaj mudil v Rimu, kjer ga je sprejel papež, po srečanju pa se je odločil, da ne bo odstopil.

Srečanje s papežem bo potekalo v torek in sredo. Kot so sporočili, bo papež osebno spremljal delo, v torek pa bo nagovoril udeležence vrha, ki se ga bo udeležilo enajst kardinalov iz ZDA, trije ameriški kardinali, ki živijo v Rimu, in trije kardinali iz rimske kurije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10