
Ameriški predsednik George Bush in njegov ruski kolega Vladimir Putin sta se na vrhu v Bratislavi strinjala, da Iran in Severna Koreja "ne bi smela imeti" jedrskega orožja. Kot sta sporočila po končanem srečanju za zaprtimi vrati bratislavskega gradu, sta se dogovorila še o sodelovanju na treh področjih, in sicer zagotavljanju jedrske varnosti, vstopu Rusije v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) in sodelovanju na energetskem področju.
"Strinjala sva se, da Iran ne bi smel imeti jedrskega orožja. Strinjala sva se, da Severna Koreja ne bi smela imeti jedrskega orožja," je na skupni novinarski konferenci s Putinom dejal Bush. Pogovore z ruskim predsednikom je označil za "zelo pomembne in konstruktivne", hkrati pa je še dejal, da sta se pogovarjala predvsem, kako "še naprej ščititi naše ljudi pred napadi".

Bush naj bi po srečanju odpotoval domov v Washington. Po neuradnih informacijah je rusko-ameriški vrh v Bratislavi predlagala ameriška stran, Moskva pa naj bi k temu predlogu pritrdila šele po krajšem oklevanju. Prvi vrh ZDA in Rusije junija 2001 se je na predlog ruske strani zgodil v Sloveniji, natančneje na gradu Brdo pri Kranju.
Bush pozdravil ameriške prijatelje
Bush je pred tem Slovake nagovoril kot "prijatelje, zaveznike in brate" v boju proti terorizmu. V kratkem govoru na mestnem trgu v Bratislavi se je Bush Slovaški zahvalil za namestitev majhnega, vendar simboličnega kontingenta slovaških enot v Iraku. Bush je tudi pohvalil slovaški "zgodovinski napredek" od diktature k demokraciji. Po njegovih besedah je Slovaška lahko vzor svetu, kako s pogumom in odločnostjo lahko nastane svobodna in neodvisna država. Obenem je pohvalil tudi podporo Slovaške ter sodelovanje z Združenimi državami in drugimi evropskimi zavezniki. "Vi ste dokaz, da majhna država, zgrajena na veliki ideji, lahko širi demokracijo po svetu," je še dejal Bush.
Slovaška podpora Bushu

Kljub precejšnjemu
nasprotovanju slovaške javnosti Bushevi mednarodni politiki se je v bližini
predsedniške palače ob Bushevem obisku zbralo nekaj Slovakov in vihralo s
transparenti, na katerih je pisalo "Vrednote Amerike = Vrednote Slovaške"
in "Slovaška pozdravlja predsednika Busha". Medtem so slovaški
aktivisti iz okoljevarstvene organizacije Greenpeace nad nekim mostom v
prestolnici razobesili transparent "ZDA - Ohranimo podnebje zdaj!" in
s tem izrazili svoj protest proti okoljevarstveni politiki Združenih držav, ki
noče podpisati Kjotskega protokola o zmanjšanju emisij toplogrednih plinov.
Sporazum o prenosnih protiletalskih raketah
Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice in ruski obrambni minister Sergej Ivanov pa sta v Bratislavi podpisala sporazum o lahkih prenosnih protiletalskih raketnih sistemih oziroma tako imenovanih Manspap sistemih. Sporazum naj bi preprečil, da bi te rakete prišle v roke teroristom in kriminalcem. Obe državi sta se tudi zavezali k medsebojnemu obveščanju glede prodaje orožja ter k boljšemu nadzoru nad širjenjem in skladiščenjem teh raket.
Na svetu naj bi bilo okoli milijon kosov tovrstnih raket, od tega jih nekaj tisoč ni pod državnim nadzorom. V rokah teroristov pa bi to orožje lahko tudi resno ogrozilo civilno letalstvo, še opozarjajo. Večina teh sistemov je sicer namenjenih uporabi "iz roke", nekateri sistemi pa pri uporabi zahtevajo tudi več ljudi.