Samostojni 20 let

Čestitke tudi iz tujine

Washington/Cleveland, 25. 06. 2011 08.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ob 20. obletnici samostojnosti v Slovenijo prihajajo čestitke iz sveta, praznujejo pa tudi Slovenci v tujini. Med drugimi sta Sloveniji čestitala ameriški predsednik Barack Obama in koroški deželni glavar Gerhard Dörfler.

Čestike v imenu ameriškega predsednika Obame je v petek izrekla Hillary Clinton.
Čestike v imenu ameriškega predsednika Obame je v petek izrekla Hillary Clinton. FOTO: Reuters

Že včeraj so Sloveniji vse najboljše zaželeli predsedniki štirih sosednjih držav, čestitke iz tujine pa prihajajo tudi danes.

Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je v imenu predsednika ZDA Baracka Obame in ameriškega ljudstva v petek Sloveniji čestitala ob dnevu državnosti. Clintonova je poudarila, da ZDA na ta poseben dan stojijo ob strani Slovencem kot partner in prijatelj, ki je zavezan k svetlejši prihodnosti obeh narodov.

Clintonova je ob tem še dodala, da se je Slovenija leta 1991 soočala z nezanesljivo prihodnostjo, v 20 letih pa postala vzor za regijo in s preobrazbo v živahno in demokratično družbo naredila vtis na sosede in ves svet.

"Slovenija, ki se je kot prva država iz nekdanje Jugoslavije pridružila EU in zvezi Nato, je postala gonilo pozitivnih sprememb na Balkanu. Slovenija po svetu, naj si bo v Gazi ali Afganistanu, zagovarja demokracijo in promovira svoboščine, ki jih naši državi cenita," je še dejala ameriška državna sekretarka.

Čestitke iz avstrijske Koroške

Sloveniji je danes ob 20. obletnici samostojnosti čestital tudi deželni glavar avstrijske Koroške Gerhard Dörfler. "Kot dober sosed se veselim uspešnega razvoja Slovenije v minulih 20 letih po razglasitvi samostojnosti 25. junija 1991 in k temu iskreno čestitam," je v današnjem sporočilu za javnost zapisal Dörfler.

"To, da nam je leta 2011 uspelo tudi doseči rešitev vprašanja postavitve dvojezičnih krajevnih napisov na avstrijskem Koroškem, lahko v letošnjem letu razumemo hkrati kot nov temelj za dobro in uspešno sodelovanje pod geslom Brez meja. S posebnim veseljem sprejemam tudi napoved slovenskega predsednika Danila Türka o izboljšanju položaja nemškogovoreče manjšine v Sloveniji. S tem tudi naš sosed daje pomemben signal za dokončno sosedsko spravo," je še zapisal deželni glavar avstrijske Koroške.

Slovenci iz Clevelanda zaslužni za obrat ameriške politike do samostojnosti Slovenije

V Clevelandu, ki velja za največje slovensko mesto zunaj Slovenije, se vse od četrtka vrstijo proslave ob 20. obletnici slovenskega dneva državnosti, ki se jih udeležujeta tudi minister za Slovence v zamejstvu po svetu Boštjan Žekš in ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph Mussomeli.

Boštjan Žekš, minister za Slovence po svetu, se trenutno mudi v Združenih državah, slovenske izseljece pa bo obiskal tudi v Kanadi.
Boštjan Žekš, minister za Slovence po svetu, se trenutno mudi v Združenih državah, slovenske izseljece pa bo obiskal tudi v Kanadi. FOTO: Damjan Žibert
Minister Žekš je v petek ob odprtju priložnostne razstave o prispevku ameriških Slovencev k prizadevanjem za priznanje ZDA v Slovenskem muzeju in arhivih predal posebno priznanje urada vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu upokojenemu ameriškemu senatorju slovenskega rodu iz Ohia Georgeu Voinovichu. Minister Žekš je med drugim izrekel zahvalo ameriškim Slovencem za vse, kar so naredili pri priznanju Slovenije v tujini in opisal njihov prispevek k oblikovanju ameriške družbe.

"Vsi vemo, da Amerika ob osamosvajanju ni bila ravno na naši strani. Naši ljudje tukaj so se izjemno trudili, da se uradna politika spremeni. Zbirali so podpise, ljudje, kot je Edi Gobec in drugi, so dan in noč pošiljali fakse ter telefonirali zveznim predstavnikom v Washington in to je pomagalo, da nas je potem Amerika leta 1992 priznala," je dejal generalni konzul Slovenije v Clevelandu Jure Žmauc.

V rotundi mestnega sveta so o Sloveniji, odnosih med državama in prispevku Slovencev ameriški družbi poleg Žekša, veleposlanika Romana Kirna in Žmauca spregovorili tudi Ken Yuko v imenu državnega kongresa Ohia, župan Clevelanda Frank Jackson, ki je sporočil, da bodo odslej 25. junij posebej obeležili vsako leto kot slovenski dan.

Govoril je tudi George Brown, predstavnik republikanskega senatorja iz Ohia Roba Portmana, ki je skupaj z demokratom iz Iowe Tomom Harkinom v zveznem senatu v Washingtonu predlagal resolucijo za čestitke ob slovenskem prazniku. Resolucija je bila potrjena soglasno in med drugim poudarja pomen zavezništva med državama ter izpostavlja dosežke Slovenije v 20 letih samostojnosti.

V okvir praznovanja spada tudi koncert slovenskega jazz zbora Perpetuum Jazzile v ponedeljek in torek v dvorani državne univerze Clevelanda.

Skupina je zadnjo severnoameriško turnejo začela v Torontu, nadaljevala v Milwaukeeju, Pittsburghu in Nashvilleu, sklepa pa jo 28. junija v New Yorku.
Skupina je zadnjo severnoameriško turnejo začela v Torontu, nadaljevala v Milwaukeeju, Pittsburghu in Nashvilleu, sklepa pa jo 28. junija v New Yorku. FOTO: Irena Herak Usenik

Slovesno tudi v Betlehemu

V mesto Bethlehem, ki so ga v ZDA leta 1741 ustanovili priseljenci iz Moravske, so se priseljevali predvsem Slovenci iz Prekmurja, ki so večinoma delali v danes propadli železarni Bethlehem Steel. Za poglobitev sodelovanja in potrditev nacionalne pripadnosti so se na pobudo profesorja z univerze Lehigh Stephena Antalicsa organizirali v združenje, ki je leta 2005 pobratilo Bethlehem z Mursko Soboto in mesti danes redno sodelujeta na političnem in kulturnem področju.

S slovesnim dvigom zastav ZDA in Slovenije pred mestno hišo so slovenski izseljenci in njihovi potomci iz Bethlehema v Pensilvaniji proslavili 20. obletnico slovenske samostojnosti kot 15. obletnico pobratenja z mestom Murska Sobota.

Proslavo pred mestno hišo nekdanje železarske prestolnice ZDA je v četrtek vodil predsednik Združenja pobratenih mest Eugene Novak, slavnostna govornica pa je bila predstavnica veleposlaništva v Washingtonu Maša Šiftar de Arzu.

Prisotne, ki so se pozneje odpravili na sprejem v Slovenski dom, je pozdravil predsednik mestnega sveta Robert Donchez, pozdrave župana Johna Callahana z razglasitvijo Slovenskega dneva v Bethlehemu pa je prenesel Dennis Reichard. Praznik so pozdravili tudi v državnem senatu Pensilvanije.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Pošten Zvezdaš
26. 06. 2011 09.25
SLOHaider25.06.2011, 21:320 SLOVENIJA VSE NAJBOLJSE IN VSEM DRZAVLJANOM SLOVENIJE(ZAVESTNIM KI SO SE RES SRCNO BORILI ZA SLOVENIJO) , RAZEN.....Petelej...................
SLOHaider
25. 06. 2011 21.32
SLOVENIJA VSE NAJBOLJSE IN VSEM DRZAVLJANOM SLOVENIJE(ZAVESTNIM KI SO SE RES SRCNO BORILI ZA SLOVENIJO) , RAZEN........................
Tehnokrat
25. 06. 2011 18.16
Vse najboljše Slovenija :)
tsdafsdfsfgjhtz
25. 06. 2011 17.01
Kako smo se razveselili :D
Tucci
25. 06. 2011 14.57
Slovenija je kot Titanik . Če se bo potopila bodo rešilni čolni samo za bogataše .
kim llsung
25. 06. 2011 14.21
amerika je sloveniji cestitala seveda je sej zivimo po nijhovih notah kot oni zivijo mora celi svet zivel socializem
korintos1
25. 06. 2011 12.14
Pa italijanski znunanji minister nas je tudi imel tako rad kot papež. Zato pa sedaj usluge vračamo.
Buena Vita
25. 06. 2011 12.01
neeeeeeeeeeeeeeeee,kaj ni to kučan naredil zato pa je tako reven ker je vse prispeval za slovenijo
hellbastard
25. 06. 2011 12.01
samo res bla bla bla
Pošten Zvezdaš
25. 06. 2011 11.33
Ameriški Slovenci pomembno prispevali k priznanju neodvisnosti Slovenije.????? Tonček Balonček, zakaj nisi prašal ,Peteleta in J,J kje je denar ki so ga prespevali po celem svetu za neodvisno Slovenijo,Če vse veš mislim,da tudi to znaš in napišeš.
klemen456
25. 06. 2011 11.32
ja a da pa bi dau clintonovi zemljevid u roke pa reku naj pokaže slovenijo pa zihr nebi wedla kje to je ;)))
Tonček Balonček
25. 06. 2011 11.05
Brez Janše, Pučnika, Argentincev, Avsealcev, Kanadčanov, Vatikana, ZDA, Nemčije, Avstrije, Hrvaške, Italije, Rupla, Bavčarja in ne vem še koga mi ne bi nikoli postali samostojni ampak bi ans v to prisilili, tako pa smo to postali sami! To je velika vrednota, negujmo jo! Kučan in drugi levaki so bili pa proti, vendar jih je zgodovina pregazila! Enostavno ni bilo možno! Ne moreš ostati v Jugoslaviji, če ta razpade na vseh konci9h. Kot bi hotel ostati na Titaniku, ta se pa potopi. Ni možno! In če neke države ni več, ti pač ne moreš ostati v njej, tudi če bi si tega srčno žele!
smajser
25. 06. 2011 10.42
dele, ti si pa tisti del slovenca, ki je npr. v času kmečkih uporov paktiral s fevdalcem... :)
dele
25. 06. 2011 10.36
Kaj boste govorili Amerikanci, takrat ste bili pa proti pa z Markovićem paktirali.
smajser
25. 06. 2011 10.33
Izdaja! Zato danes gledamo ameriški dnevnik - 24ur.com. Zato otroci danes govorijo, kovnejo in se vedejo po ameriško. Zato danes plačujemo ameriške roparske zločinske pohode. Zato smo danes v krizi in plačujemo račune za patrone za Irak. Zato danes prošt in ameriški veleposlanik delita moralo.
tito-idol
25. 06. 2011 09.22
bla bla bla...