Tujina

Ameriški vojaki že v Liberiji

Monrovia/Freetown, 07. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V liberijsko prestolnico Monrovia je dopotovala ekipa ameriških vojaških strokovnjakov, ki bo odločila, ali naj ZDA v okviru mednarodnih mirovnih sil napotijo v Liberijo kontigent svoje vojske.

Trinajsterica je del skupine 35 vojakov, ki je v noči na ponedeljek iz juga Španije odpotovala na humanitarno misijo v Liberijo. Iz Nemčije se je na podobno misijo v nedeljo odpravila še ena skupina ameriških vojaških strokovnjakov.

V Monrovio je s helikopterjem iz Sierre Leone dopotovalo 13 ameriških strokovnjakov. Strokovnjake je sprejel vodja diplomatske misije v Liberiji John Blaney, ki je povedal, da bodo ekipo odpeljali na različne konce države, kjer so razseljenci in begunci. Pri tem je izrazil zaskrbljenost nad humanitarnimi razmerami v državi. Vodja skupine ameriških strokovnjakov Roger Coldiron je dejal, da bo njegova misija v Liberiji ostala tako dolgo, kolikor bo potrebno. "Tu smo, da ocenimo humanitarne, pa tudi varnostne razmere," je še povedal.

Članice Zahodnoafriške gospodarske skupnosti pa pritiskajo na ZDA, naj v Liberijo napotijo mirovne enote, a se je Washington za zdaj odločil za napotitev opazovalne misije. Po poročanju ameriških medijev naj bi sicer ameriški predsednik George Bush, ki začenja turnejo po petih afriških državah, razmišljal o napotitvi od 500 do 2000 mož. Ti naj bi nadzorovali premirje, ki so ga v Liberiji sklenili 17. junija.

Kaj bodo ugotovili ameriški (vojaški) strokovnjaki? (Foto: Reuters)
Kaj bodo ugotovili ameriški (vojaški) strokovnjaki? (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

ZDA tudi zahtevajo sestop liberijskega predsednika Charlesa Taylorja z oblasti. Ta je v nedeljo izrazil pripravljenost, da sprejme zatočišče, ki mu ga je ponudila Nigerija, ni pa še navedel datuma svojega odhoda. Kot pogoj za odhod iz države Taylor navaja prihod mirovnih sil pod vodstvom ZDA.

Taylor ne bo imel imunitete

Liberijski predsednik ne bo deležen imunitete niti v eksilu, je zatrdil tiskovni predstavnik posebnega sodišča OZN za Sierro Leone, ki Taylorja obtožuje vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti, Tom Perriello. "Noben narod ne more umakniti obtožb proti Taylorju. Kdorkoli bo preprečil sojenje, bo moral odgovarjati zahodnoafriškim narodom, ki so bili žrtve Taylorjevega ravnanja," opozarja Perriello.

Liberijski predsednik Taylor (na sliki desno) naj bi dobil zatočišče v Nigeriji, a tudi tam ne bo varen pred sodnim procesom (Foto: Reuters)
Liberijski predsednik Taylor (na sliki desno) naj bi dobil zatočišče v Nigeriji, a tudi tam ne bo varen pred sodnim procesom (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

S tem se je odzval na odločitev nigerijskega predsednika Oluseguna Obasanje, ki je Taylorju ponudil zatočišče. Obasanjo je v nedeljo obiskal Liberijo in Taylorju ponudil "gotovo zatočišče", pri čemer naj bi šlo za "humanitarno gesto", ki bi pripomogla k vrnitvi miru v Liberijo. Taylor je glede svojega sestopa z oblasti in odhoda v izgnanstvo v Nigerijo dejal, da "je treba prej sprejeti potrebne ukrepe, da bi se izognili kaosu".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10