Nekaterim ameriškim kongresnikom je hitro postalo žal, da so zavrnili veto predsednika Baracka Obame na predlog zakona, ki žrtvam terorističnih napadov omogoča vlaganje tožb proti tujim državam in posameznikom. Obama je dejanje kongresa ostro kritiziral, ker izpostavlja Ameriko in Američane povračilnim ukrepom.
Sorodniki žrtev terorističnih napadov v ZDA so za svoje trpljenje že prejeli veliko denarne odškodnine. Čeprav denar ne nadomesti izgubljenega očeta ali matere, pa želijo sorodniki do dodatnega denarja s tožbami. Zakon, ki sedaj velja, je naperjen predvsem proti Savdski Arabiji, od koder so prišli skoraj vsi teroristi 11. septembra 2001.
Glavni pobudnik zakona je bil newyorški demokratski senator Chuck Schumer, ki je predviden za naslednjega vodjo senatnih demokratov. Harry Reid iz Nevade, ki je v senatu edini glasoval proti odpravi Obamovega veta, se bo januarja upokojil in Newyorčan bo postal ali vodja manjšine ali celo vodja večine, če bodo demokrati premagali republikance.
Schumer je od 28 kolegov dobil pismo, da bi bilo zakon potrebno malce spremeniti. Tudi vodja senatne večine Mitch McConnell in predsednik predstavniškega doma Paul Ryan sta izrazila skrb nad neželenimi posledicami zakona in se zavzela, da bi ga spremenili, potem ko se vrnejo v Washington po volitvah 8. novembra.
Zabavno je tudi to, da se nekateri senatorji, kot na primer demokratka iz Kalifornije Dianne Feinstein, izgovarjajo, da predloga zakona sploh niso prebrali. Schumer vse pobude gladko zavrača z besedami, da je skrb za pravice žrtev terorizma najpomembnejša. Za newyorškega demokrata so te pravice pomembnejše od nacionalne varnosti ZDA in vseh drugih Američanov, ki jih bodo zaradi zakona na tujem sedaj veliko lažje preganjali kot doslej.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.