CIA je prvič javno priznala, da je na osumljenih teroristih izvajala kontraverzno tehniko mučenja, pri kateri so osebe zalivali z vodo, da bi pri njih izzvali občutke, da se utapljajo.
Njen vodja Michael Hayden je v okviru letnega poročila o stopnji ogroženosti kongresnikom priznal, da so to tehniko uporabili pred petimi leti pri treh osumljencih. Eden med njimi je bil Kalid Šejk Mohamed, eden od višjih sodelavcev Al Kaide, ki naj bi bil med glavnimi načrtovalci napada na ZDA 11. septembra 2001. Druga dva mučena pripornika sta bila prav tako visoka funkcionarja Al Kaide, Abu Zubajda in Abd al Rahim al Naširi. Direktor CIE je dejal, da so to tehniko uporabljali "zaradi okoliščin v tistem času." Takrat naj bi namreč prevladovalo prepričanje, da se pripravljajo dodatni napadi na ZDA, obveščevalna služba pa je imela o tem zelo malo podatkov. "Ti dve okoliščini sta se kasneje spremenili," je dejal Hayden.
Nehumana metoda mučenja
Zalivanje z vodo je metoda mučenja, pri kateri nepremični osebi, ki ima glavo obrnjeno navzdol, zlivajo vodo na obraz in v odprtine za dihanje. Tehniko spremljajo neznanske bolečine, možnosti poškodbe pljuč, možganskih poškodb zaradi pomanjkanja kisika in raznih drugih poškodb, vključno z zlomljenimi kostmi, mučenje pa se lahko konča celo s smrtjo.
Metodo zalivanja z vodo ostro obsojajo različne vlade in skupine, ki se ukvarjajo z zaščito človekovih pravic. Tudi ameriški kongresniki so razpravljali o tem, da bi sporno metodo mučenja prepovedali, vendar je ameriški predsednik George Bush zagrozil, da bi na tak zakon vložil veto.
Glavne grožnje Ameriki
V poročilu o stanju ogroženosti je direktor nacionalne obveščevalne službe Mike McConnell kot glavno grožnjo ZDA izpostavil Al Kaido in njeno vodstvo, ki naj bi se nahajalo na mejnem področju med Pakistanom in Afganistanom. Čeprav naj bi Al Kaida medtem že razvila naprednejše napadalne tehnike, je McConnell pohvalil prizadevanja Pakistana, ki naj bi storile več pri "nevtralizaciji" teroristov kot katerakoli druga zaveznica ZDA v vojni proti teroristom. To je pakistanskim oblastem uspelo kljub temu, da so teroristi uspeli ubiti več kot 860 pakistanskih obveščevalcev v bombnih napadih leta 2007. Čeprav je tudi Al Kaida utrpela veliko izgub, še naprej ostaja aktivna in nevarna v Iraku, na severu Afrike, na Arabskem polotoku, v Libanonu, vzhodni Afriki, Pakistanu in jugovzhodni Aziji.
Med drugimi skrbmi ameriških obveščevalcev so še Rusija, Kitajska in proizvajalci nafte, ki zasledujejo politične cilje. ZDA grozi tudi širjenje jedrske tehnologije, zlasti v Iranu in Severni Koreji. Posebno grožnjo pa predstavlja tudi ranljivost računalniških sistemov.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.