V Mehiki predstavlja velik problem organizirani kriminal in nenehni spopadi med vodji mafijskih združb, ki se borijo za prevlado na trgu s prepovedanimi drogami. Mehiški predsednik Felipe Calderon je že leta 2006 napovedal vojno organiziranemu kriminalu, v katerem je umrlo že 7000 Mehičanov. Calderon je vse od leta 2006 po državi namestil več kot 40 tisoč vojakov, ki naj bi zajezili nasilje.
Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je med uradnim obiskom v Mehiki napovedala tesno sodelovanje med obema državama v boju proti organiziranemu kriminalu, nasilju in trgovini z mamili v državi. Velik del odgovornosti je za stanje v Mehiki Clintonova pripisala tudi ZDA.
"Naša nezmožnost, da preprečimo tihotapljenje orožja čez mejo, s katerim se oborožujejo kriminalci, je povzročilo smrt policistov, vojakov in civilistov. Močno čutim, da je odgovornost za to na obeh državah,“ je dejala Clintonova. Poudarila je še, da mehiške državljane pobija orožje, ki prihaja iz ZDA, medtem ko iz Mehike v ZDA prihajajo prepovedane droge.
Ostrejši nadzor nad orožjem
Clintonova je dejala, da morajo ZDA preprečiti dotok pušk, opreme in drugega orožja do različnih kartelov po državi in napovedala, da bodo poostrili nadzor nad prodajo orožja v Mehiko. Tisti, ki so v ZDA najbolj glasni zaradi mehiškega nasilja, namreč obenem ne želijo nobenih posegov v prodajo orožja. Orožarski lobi je v ZDA zelo močan, zato bo za kakršne koli ukrepe težko dobiti podporo v kongresu.
To, kar je Clintonova priznala v sredo, Mehičani trdijo že dolga leta, vendar so njihova opozorila doslej v ZDA naletela na gluha ušesa. Povečevanje sredstev za policijske operacije je namreč v ZDA politično veliko bolj koristno kot programi za zmanjševanje odvisnosti. Do obiska Clintonove v Mehiki prihaja le dan po tem, ko je administracija Baracka Obame napovedala velik program pomoči Mehiki v boju proti kartelom z novo tehnologijo, helikopterji in dodatnim policijskim osebjem na meji.
Pomoč ZDA pa je sicer izjemno majhna v primerjavi s tem, koliko denarja Američani letno porabijo za nakup mamil in s tem financirajo kriminal v Mehiki. Gre za vsoto med 15 in 25 milijardami dolarjev na leto.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.