Tujina

Anakonda se je umaknila

Kabul/Washington, 19. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Operacija Anakonda proti talibanom in pripadnikom teroristične mreže Al Kaida na vzhodu Afganistana se je končala, zadnji ameriški in kanadski vojaki pa so se umaknili iz doline Šahi Kot in se vrnili v vojaško oporišče Bagram severno od Kabula.

Vojaki se umikajo v oporišče v Bagramu
Vojaki se umikajo v oporišče v Bagramu FOTO: Reuters

Poveljnik mednarodnih sil v Afganistanu Frank Hagenbeck je ob tem dejal, da je v Afganistanu "še vedno več tisoč sovražnikov", zato bodo še dalje zasledovali talibanske borce in pripadnike Al Kaide po Afganistanu. Če se bodo uporniki odločili za množičen upor, pa bodo začeli podobno operacijo, kot je bila Anakonda, je še dejal Hagenbeck. Po Hagenbeckovih besedah je bilo v operaciji v gorovju Arma v pokrajini Paktija, ki se je začela konec februarja, ubitih več sto teroristov. Velika Britanija pa je v ponedeljek sporočila, da bo v podporo ZDA v boju proti terorizmu v Afganistanu poslala 1700 svojih vojakov, večinoma marincev.

Talibani so zajeli 20 ameriških in kanadskih vojakov

20 ameriških in kanadskih vojakov so zajeli
20 ameriških in kanadskih vojakov so zajeli FOTO: Reuters

Talibanski viri so sporočili, da so na afganistansko-pakistanski meji zajeli 20 ameriških in kanadskih vojakov, ki so sedaj njihovi vojni ujetniki. Neimenovani talibanski vodja je za radio Al Džazira danes izjavil, da že potekajo pogovori z ameriškim poveljstvom o zamenjavi omenjenih 20 vojakov za talibanske borce, ki so zaprti v ameriškem oporišču Guantanamo na Kubi. Dodal je še, da so združene talibanske enote in enote Al Kaide v Afganistanu sestrelile 16 ameriških letal, vključno s tremi helikopterji, in poudaril, da ne ve, kjer se nahajata nekdanji talibanski vodja mula Omar in vodja teroristične mreže Al Kaida Osama bin Laden.

Američani potrdili aretacijo vodilnega člana Al Kaide

ZDA so potrdile aretacijo vodilnega člana teroristične mreže Al Kaida, Abuja Anasa al-Libija. Kot je danes poročal ameriški časnik Washington Post, ki se sklicuje na ameriške vladne predstavnike, je Abu Anas al-Libi, ki so ga aretirali v Sudanu, eden od 22 najbolj iskanih teroristov na ameriškem seznamu iskanih oseb. Al-Libi je najvišji član Al Kaide, ki je bil aretiran po terorističnih napadih na ZDA.

Britanski časnik Sunday Times je že pred dnevi poročal, da je sudanska policija aretirala Abuja Anasa al-Libija. Al-Libija je ameriški predsednik George Bush označil za enega od 22 "najbolj nevarnih mož na svetu", na njegovo glavo pa je bila razpisana nagrada v višini 25 milijonov dolarjev. Kot je še poročal Sunday Times, se al-Libi nahaja v strogo varovanem zaporu v sudanski prestolnici Kartum, ZDA pa se s sudanskimi oblastmi pogajajo o njegovi izročitvi.

Abu Anas al-Libi, domnevno libijskega rodu, je bil po navedbah ameriških tajnih služb vpleten v bombni atentat na ameriški veleposlaništvi v Keniji in Tanzaniji leta 1998. Z glavnim osumljencem za teroristične napade v ZDA septembra lani Osamo bin Ladnom naj bi al-Libi začel sodelovati leta 1992, in sicer naj bi bil bin Ladnov računalniški izvedenec, je še zapisal Sunday Times.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10