Generalni sekretar OZN Kofi Anan v poročilu z naslovom V večji svobodi, ki zadeva
najkorenitejše reforme svetovne organizacije od njene ustanovitve leta
1945, med drugim predlaga razširitev Varnostnega sveta ZN, nadomestitev
sedanje Komisije za človekove pravice s stalnim Svetom za človekove
pravice ter izboljšanje internega nadzora v organizaciji.
Anan poziva bogate države, naj do leta 2015 namenijo 0,7 odstotka
svojega BDP za uradno razvojno pomoč, vsaj do leta 2006 pa naj jo
bistveno povečajo. Predlaga tudi skupno definicijo pojma terorizem, in
sicer za vsakršno dejanje z namenom povzročitve smrti ali resne telesne
poškodbe civilistom, z namenom zastraševanja ljudi ali prisile vlad ter
mednarodnih organizacij v določena dejanja oziroma nedejavnost.
Pomembno se mu zdi tudi natančno določiti, kdaj lahko posamezna država
uporabi silo. Poleg tega poziva k ustanovitvi posebnega sveta ZN za
izgradnjo miru, ki bi pomagal državam, da se prebijejo iz obdobja
konfliktov v dobo miru.
Anan je vse države pozval, naj sprejmejo predloge v celoti, saj sicer
ne bodo učinkoviti. Kot je poudaril, njegovi predlogi ne pomenijo
"izbora jedi po naročilu", s katerega si je moč izbrati samo tiste, ki
so ti še posebej všeč. "Predlagam globalno strategijo, saj gre za grožnje, s katerimi se soočamo po vsem svetu," je poudaril Anan."Razvojni cilji tisočletja so lahko doseženi, vendar samo, če boste vi, države članice, pripravljene letos sprejeti vrsto določenih in konkretnih odločitev," je v govoru pred Generalno skupščino ZN še dodal generalni sekretar svetovne organizacije.
Anan je poročilo predstavil šest mesecev pred septembrskim vrhom ob 60. obletnici ZN, tako da bodo imele vlade dovolj časa za njegovo preučitev. "Upam, da bodo svetovni voditelji, ko se bodo sestali septembra, pripravljeni na sprejem potrebnih odločitev," je dejal Anan.
Se bo število članic VS ZN povečalo?
Med predlogi reforme je sicer politično najodmevnejše povečanje števila članic Varnostnega sveta ZN. Namesto 15 Anan predlaga 24 članic, koliko od teh naj bi bilo stalnih, ni določeno, obstajata pa dve možnosti: ali 11 ali 13. Med prvimi v vrsti so Nemčija, Indija, Japonska in Brazilija.
Anan priporoča tudi enega najkorenitejših posegov, to je nadomestitev sedanje Komisije za človekove pravice s stalnim Svetom za človekove pravice. V ta svet bi članice volila generalna skupščina ZN. Sedaj se sedeži v komisiji delijo po geografski shemi ZN, tako da lahko nad pravicami bdijo tudi države, ki jih najbolj kršijo.
Članice sveta bi po novem lahko bile le tiste države, ki lahko pokažejo neoporečno bilanco stanja človekovih pravic. Po očitkih o domnevni korupciji v zvezi z izvajanjem programa Nafta za hrano pa bi rad Anan tudi vzpostavil transparentno vodenje računov za vse operacije ZN. V primeru spolnih škandalov, kot na primer pred kratkim v DR Kongo, pa naj bi odslej vodili politiko ničelne tolerance.
Prav omenjeni spolni škandali so Združene narode pahnili v še globjo krizo. Ta se je sicer začela že pred ameriškim napadom na Irak, ko jih je ameriški predsednik postavil pred izbiro ali naj sodelujejo ali pa postanejo nepomembni.