
S tem se je končal sodni proces, ki je bil dovolj zanimiv, da je v ZDA na trenutke prekinil televizijsko poročanje o vojni proti terorizmu. Ljudi je zanimalo, kaj je nagnalo mater, da je ubila svoje otroke in se nato mirno predala policiji. Njen odgovor je bil, da jih je skušala rešiti pred hudičem. Odvetniki Yatesove so jo razglaševali za neprištevno in skušali doseči oprostilno sodbo z obveznim zdravljenjem, vendar jo je porota, sestavljena iz osmih žensk in štirih moških, po le dobrih treh urah spoznala za krivo, tako da ji zdaj grozi smrtna kazen.
Tožilci so spretno manevrirali in niso vložili vseh petih obtožnic za umor prve stopnje, ampak le dve. Ena je pokrivala umor 7-letnega sina Noaha ter 5-letnega Johna, druga pa umor 6-mesečne hčerke Mary. S tem so se zavarovali pred možnostjo, da bi morebitna oprostilna sodba zaradi neprištevnosti pokrila vseh pet umorov. Če ne bodo zadovoljni s kaznijo, ki jo bo izrekla sodnica Belinda Hill, lahko tožilci vložijo še obtožnici za umor 3-letnega Paula in 2-letnega Luka, kar, kot kaže, zakon v Teksasu dovoljuje. Sodnica bo zaslišanja o izreku kazni začela že v četrtek. Tožilci in odvetniki so med procesom zasliševali vsak svoje strokovne priče. Strokovnjaki obrambe so trdili, da je Yatesova neprištevna zaradi hudih poporodnih depresij. Tožilstvo tega ni zanikalo, vendar je obenem trdilo, da se je med dejanjem zavedala, da ne ravna prav in je zato kriva umora prve stopnje.
Yatesova je priznala, da je vseh pet otrok utopila. Vabila jih je v kopalnico in ubijala, pri čemer so se otroci upirali, saj je policija na truplih našla modrice in odrgnine. Nato je poklicala policijo in celo razlagala, kako ji je Noah skušal uiti, vendar je bil prepočasen. Morda enako presenetljiva je bila podpora njenega moža med sojenjem, saj je prepričan, da je žena neprištevna in potrebuje zdravljenje. Imel naj bi tudi nekaj slabe vesti, ker je spočel pet otrok in to tudi potem, ko so ji zdravniki zaradi hudih depresij odsvetovali še petič zanositi. Russell Yates se je po odločitvi porote razjokal, odvetnik njegove žene George Parnham pa je dejal, da sicer ne kritizira odločitve, vendar se mu zdi, da se z njo vračajo v čase procesov proti čarovnicam v legendarnem Salemu, kjer so pred stoletji verski fanatiki, sicer stebri družbe in ugledni državljani, brez težav sežgali žensko, obtoženo čarovništva. Poleg moža jo je med sojenjem podpirala tudi tašča, vendar je teksaška porota menila drugače.