"Storili smo vse, kar so od nas zahtevali po 17. decembru lani, ko so evropski voditelji določili 3. oktober kot datum za začetek pogajanj z Ankaro," je dejal turški premier Erdogan pred odhodom v Neapelj, kjer se je na delovnem kosilu sešel z italijanskim premierom Silviem Berlusconijem.
O Turčiji in Hrvaški v Walesu
Zunanji ministri Evropske unije so v britanski pokrajini Wales sklenili dvodnevno neformalno zasedanje, na katerem so osrednjo pozornost posvetili pripravam na začetek pristopnih pogajanj s Turčijo. V razpravi se je ministrom skupaj s kolegi iz drugih kandidatk pridružil tudi vodja turške diplomacije Abdulah Guel.
Ministri načrtovanega začetka pristopnih pogajanj povezave s Turčijo 3. oktobra v četrtek niso postavili pod vprašaj, vendar pa ovir na tej poti prav tako niso premagali. Ni jim namreč uspelo uskladiti odziva na turško zavračanje priznanja Cipra, razhajajo pa se tudi pri pogajalskem okvirju.
Turčija je, kot je znano, podpis protokola o širitvi sporazuma o carinski uniji iz Ankare na deset novink julija pospremila z enostransko deklaracijo ter v njej navedla, da ta podpis ne pomeni priznanja Cipra.
EU je Turčijo pozvala, naj čimprej "normalizira" svoje odnose z vsemi državami članicami, med katerimi je tudi Ciper, polnopravna članica od 1. maja 2004, v kateri je mednarodno priznana le vlada v Nikoziji. Prav tako naj bi povezava jasno poudarila, da pričakuje polno in nediskriminatorno izvajanje razširjenega sporazuma iz Ankare ter skladno s tem ukinitev vseh ovir v prostem pretoku blaga, vključno pri prometu.
Tukaj pa se zapleta: Ankara v izvajanje razširjenega sporazuma ne vključuje možnosti dostopa ciprskih ladij do turških pristanišč, z argumentom, da ne gre za prost pretok blaga, temveč storitev, česar pa sporazum ne zajema. EU nasprotno vztraja, da so ladje eden od načinov, da se blago premika po trgu.