
Po svetu še vedno močno odmeva včerajšnji napad na sedež OZN v Bagdadu, v katerem je bilo po zadnjih uradnih podatkih ubitih 24 ljudi, bojijo pa se, da bodo med ruševinami našli še več žrtev. "V mrtvašnici je bilo davi 21 trupel, še tri trupla pa so dopoldne našli pod ruševinami. Med slednjimi je tudi truplo neke ženske, ki je šele v torek prispela v Bagdad," je dejal neki neimenovani visoki predstavnik OZN.
V 15 bolnišnicah, ki delujejo v iraški prestolnici, pa se je danes nahajalo 107 ranjenih v napadu. Najvišji predstavnik ameriškega Zveznega preiskovalnega urada (FBI) v Iraku pa je sporočil, da so v tovornjaku, ki je bil uporabljen v napadu, našli človeške ostanke. Posebni agent Thomas Fuentes je še sporočil, da niso vstopili v uničeni del hotela Canal, kjer se nahadaja sedež OZN v Iraku, odstranjevanje ruševin in iskanje morebitnih preživelih pa še poteka.

Povedal je še, da je bilo v napadu uporabljeno najmanj okoli približno 500 kilogramov eksplozivnih sredstev, vključno z 250-kilogramsko bombo, ki je detonirala ostali eksploziv. Bomba je bila na kraj dogodka pripeljana v tovornjaku vrste kamaz, kakršne so izdelovali v nekdanji Sovjetski zvezi. Dodal je še, da za zdaj še ne more povedati, ali so bombo izdelali privrženci nekdanjega iraškega režima ali tuji teroristi.
Danes je umrl Manuel Martin Oar, španski častnik, ki je bil ranjen v torkovem napadu. Po prvih podatkih naj bi bil le lažje ranjen v roko, a je kasneje umrl zaradi možganskih poškodb. Po podatkih Mednarodnega denarnega sklada (IMF) so med ranjenimi tudi najmanj štirje člani misije IMF v Bagdadu.

OZN začasno ustavili dejavnosti, Svetovna banka in Mednarodni denarni sklad se umikata
Tiskovni predstavnik organizacije Fred Eckhard je še povedal, da so vsem sodelavcem zaradi slabih varnostnih razmer v državi ponudili odhod, vendar sta se za to odločila le dva od skupno 300 sodelavcev organizacije v mestu. Poudaril je še, da se bosta morala generalni sekretar in varnostni svet odločiti, ali bodo ZN nadaljevali dejavnosti v Iraku ali jih bodo ustavili. Svetovna banka (SB) in Mednarodni denarni sklad (IMF) pa sta medtem obvestila ameriško finančno ministrstvo, da umikata svoje osebje iz Iraka.
Eckhard je priznal, da so pri varovanju sedeža OZN v Iraku obstajale nekatere pomanjkljivosti. Okoli hotela so pred kratkim začeli graditi štiri metre visok betonski zid.
Annan: ZN bodo nadaljevali delo v Iraku
"Nadaljevali bomo mandat, ki nam ga je zaupal Varnostni svet ZN," je v Stockholmu, kjer se je ustavil ob vračanju na sedež OZN v New Yorku, izjavil generalni sekretar OZN Kofi Annan. "Vztrajali bomo. Nadaljevali bomo. To je bistveno delo," je še povedal. "Ne bomo se pustili ustrahovati," je dodal. Annan je še dejal, da mora mednarodna skupnost sprejeti dejstvo, da je zagotavljanje miru in stabilnosti v Iraku v njenem interesu.

Kofi Annan ocenjuje, da so za varnost v državi odgovorne okupacijske sile v Iraku, predvsem ZDA in Velika Britanija. "Okupacijske sile so odgovorne za spoštovanje reda in miru, za varnost v državi," je poudaril Annan. "A pri tovrstnih napadih nikoli ne veš, od kod prihajajo," je še povedal Annan.
Kot pravi njegov namestnik Shashi Tharoor, bi morali OZN po torkovem napadu ponovno preučiti vprašanje svoje namestitve v Bagdadu."Vzeli si bomo čas za preučitev. Ne želimo se odzvati panično ali sprejeti prenagljenih odločitev," je še menil Tharoor. De Mellov namestnik na položaju odposlanca OZN za človekove pravice Bertrand Ramcharam pa je poudaril, da smrt njegovega kolega ne bo odvrnila od prizadevanj pri nadzoru položaja človekovih pravic, tako v Iraku kot v svetu.
Evropska komisija pa je odpoklicala tri od šestih uslužbencev, ki so bili člani misije Evropskega urada za človekoljubno pomoč (ECHO) v Bagdadu. Uslužbenci so prekinili delo in skušajo kar najhitreje zapustiti iraško prestolnico. Šesterica bila je na misiji "opredeljevanja potreb" za obnovo Iraka, ki je priprava na mednarodno donatorsko konferenco v Madridu, predvideno za 23. in 24. oktober.
So prehodne iraške oblasti pričakovale napad?
Vodja sveta prehodne iraške vlade Ahmed Šalabi je zatrdil, da so prejšnji teden prejeli informacije, da se v Bagdadu pripravlja napad na "mehke tarče", kot so iraške politične stranke ali Združeni narodi. Ni želel razkriti vira teh informacij, dejal pa je, da so o tem obvestili Američane. Po njegovih besedah naj dobili informacije o napadu s tovornjakom bombo, ki naj bi ga bodisi vozil samomorilski napadalec bodisi naj bi eksploziv sprožili na daljavo.
Svet prehodne iraške vlade pa je sporočil, da so tisti, ki so zagrešili včerajšnji napad, privrženci strmoglavljenega predsednika Sadama Huseina ali teroristi, ki so se vtihotapili čez mejo. Napad so obsodili tudi vodilni iraški šiitski predstavniki. Vodja Vrhovnega sveta islamske revolucije v Iraku (SCIRI), ajatola Mohamed Bakir Hakim je odvornost za napad, v katerem je umrl tudi posebni odposlanec OZN za Irak Sergio Vieira de Mello, pripisal strmoglavljenemu režimu. Kot je dejal ajatola Hakim, "torkovo dejanje še enkrat dokazuje, da se strmoglavljeni režim znova zateka k zlim sredstvom v prizadevanjih, da bi Irak ostal šibak in izpostavljen pobojem in vojnam". "Strmoglavljeni režim skuša vzpostaviti nestabilnost in nasilje ter preprečiti zagotovitev normalnega življenja v državi," je še dodal.
Bremer: Irak ni v kaosu
Ameriški civilni upravitelj Iraka Paul Bremer je dejal, da so napad najverjetneje izvedli napadlci iz tujine, da pa napad Iraka ni porinil v kaos. Omenil je skupino Ansar al-Islam, ki naj bi bila povezana s teroristično mrežo Al Kaida, ameriška vojska pa je je napadala tudi med invazijo na Irak. Isti skupini, ki jo kot kaže Američanom ni uspelo izkoreniniti, je Breme pripisal odgovornost za bombni napad pred jordanskim veleposlaništvom 7. avgusta. Po Bremerjevih besedah je skupina Ansar al-Islam "ena svetovno najnevarnejših skupin."
Straw: London in Washington razmišljata o krepitvi vloge ZN v Iraku

Britanski zunanji minister Jack Straw je izjavil, da Velika Britanija in ZDA razmišljajo, da bi Združenim narodom dali večjo vlogo. Straw je še povedal, da se je z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom že pogovarjal o tem. "Glede tega sva zelo odprtega duha," je povedal in tudi menil, da ne bi bilo smotrno, da bi OZN od ameriške vojske prevzeli glavno varnostno vlogo.
"Zagotovo smo odprti za razprave s partnerji v Varnostnem svetu glede načina, na katerega je mogoče okrepiti vlogo ZN glede varnosti," je dejal Straw, pri tem pa dodal, da si spričo trenutnih razmer v Iraku ne more zamisliti, da bi ZN in VS želeli prevzeti formalno vojaško poveljstvo.
Odzivi Washingtona na smrt posebnega odposlanca ZN za Irak
Ameriški predsednik Bush in državni sekretar Colin Powell sta ob smrti posebnega predstavnika ZN za Irak Sergia Vieire de Mella izrazila globoko žalost. Bush ppiše, da je de Mello posvetil svoje življenje napredku človekovih pravic, nazadnje kot visoki komisar ZN za človekove pravice.

"Ko ga je generalni sekretar ZN Kofi Annan zaprosil, naj gre v Irak, je privolil brez oklevanja. Tako kot je nesebično usklajeval mednarodna prizadevanja na Vzhodnem Timorju in na Kosovu, je de Mello pomagal tudi Iračanom na poti do demokratične države. Moje najgloblje sožalje gre njegovi družini in Brazilcem, ki so izgubili enega najodličnejših javnih uslužbencev," je sporočil Bush.
Powell pa je dejal, da vsi na State Departmentu delijo žalost z vsemi v mednarodni skupnosti, katerih življenja je obogatil de Mello. "De Mello je zame heroj, ki je svoje življenje posvetil pomoči ljudem v nevarnosti in v težavah. Njegova izguba je strašen udarec za mednarodno skupnost," je dejal Powell.
V pismu generalnemu sekretarju OZN je ob torkovem napadu izrazil sožalje tudi predsednik republike Janez Drnovšek. Poudaril je osebno prizadetost ob novici o napadu in razdejanju, ki ga je povzročila eksplozija. Kot še posebej bolečo je označil izgubo mednarodnih uslužbencev na čelu s posebnim odposlancem OZN za Irak. "Slednjega smo v Sloveniji dobro spoznali v času svojega nestalnega članstva v Varnostnem svetu OZN, še posebej v zvezi s položajem na Vzhodnem Timorju. Prav tako cenimo njegov prispevek k stabilizaciji razmer na Kosovu," je zapisal Drnovšek v sporočilu Annanu.
Nov incident v Tikritu

V Iraku je prišlo do novega incidenta, ko so gverilski napadalci z granatami v Tikritu napadli ameriški konvoj, pri čemer je bil ubit civilist, ki je delal za okupacijske sile, dva vojaka pa sta bila ranjena. Danes ubiti civilist je že drugi civilni sodelavec koalicijskih sil, ki je bil ta mesec ubit v Tikritu, rojstnem mestu strmoglavljenega iraškega predsednika Sadama Huseina. Do podobnega incidenta je prišlo v začetku meseca v Basri. Druge podrobnosti o napadu za zdaj niso znane.