Annan je svetovne voditelje pozval, naj se mu pridružijo pri opozarjanju na problem aidsa, odpravljanju stigmatiziranja in diskriminacije bolnikov ter soočanju z neprijetnimi dejstvi. Annan je poudaril, da bo potrebno pripravljenosti za boj proti aidsu podkrepiti z denarjem in dejanji in prenehati z izgovori, da so druge stvari pomembnejše.
Annan je še posebej poudaril, da se ne sme nihče slepiti, da se lahko pred aidsom postavi ograja in loči svet na tiste, ki s tem nimajo težav in države, ki jih tare epidemija.
ZDA so tudi zavezane boju proti pandemiji
Ob svetovnem dnevu boja proti aidsu se je oglasila tudi ameriška administracija, ki je na problem opozorila s poslanico državnega sekretarja Colina Powella in obiskom ministra za zdravstvo Tommyja Thompsona v Afriki. Tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher je ob svetovnem dnevu boja proti aidsu zatrdil, da bodo ZDA v skladu z načrtom predsednika v naslednjih petih letih za boj proti pandemiji porabili 15 milijard dolarjev. S tem bodo prispevali k preprečitvi 7 milijonov novih okužb z virusom HIV, priskrbeli zdravila za 2 milijona bolnikov z aidsom in poskrbele za nego 10 milijonov posredno ali neposredno prizadetih ljudi.
Powell pa je v svoji poslanici poudaril, da se morajo vse države, ne glede na velikost in bogastvo, postaviti v ospredje boja proti aidsu, pri čemer bodo imele v ZDA trdnega in odločnega zaveznika. Minister za zdravstvo Thompson se je medtem v ponedeljek skupaj z ameriškim veleposlanikom za boj proti aidsu Randallom Tobiasom mudil v Tanzaniji, kjer se je udeležil slovesnosti ob dnevu boja proti aidsu.