
Če bi države spoštovale Ustanovno listino ZN in človekove pravice, begunskega vprašanja sploh ne bi bilo, je še poudaril Annan. Opozoril je pred težnjami, da se begunce enači z goljufi, kriminalci ali teroristi in dejal, da so begunci žrtve nasilnih režimov, sporov in kriminalnih združb, ki se ukvarjajo s tihotapljenjem ljudi. Visoki komisar ZN za begunce Ruud Lubbers pa je v otvoritvenem govoru na konferenci, ki so jo pripravili ob 50. obletnici konvencije, kritiziral vlade, ki ne spoštujejo svojih obvez do kakih 22 milijoni beguncev po svetu, ki so prosilci za azil, razseljeni ali apatridi in ki jih njihove države nočejo zaščititi.

Lubbers je navzočim tudi dejal, da konvencija pomeni temelj mednarodnega sistema za zaščito beguncev. "To je univerzalna listina pravic beguncev," je dejal, opozoril pa na nove težave. Pojasnil je, da vlade zavračajo zaščito beguncev, ker so preštevilni, ker predstavljajo ekonomske migrante in ker ne želijo deliti bremen z drugimi državami.
Konference, ki jo organizira Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR), se udeležujejo predstavniki 123 od 143 držav, ki so konvencijo ratificirale, in še trideset tistih držav, ki je še niso podpisale, na konferenci pa sodeluje tudi več nevladnih organizacij.