Generalni sekretar ZN Kofi Annan je ob začetku razprave pozval h krepitvi mednarodnega prava in multilaterizma, hkrati pa ostro kritiziral nasilje nad civilisti v Iraku. Pri tem je izpostavil 'škodljive zlorabe' iraških zapornikov kot primer zelo očitnega kršenja človekovih pravic.
Prav tako je omenil brutalno nasilje milic nad civilnim prebivalstvom v sudanski pokrajini Darfur in pokol šolarjev v severnoosetijskem Beslanu, za katerega so odgovorni čečenski uporniki. Kritiziral je še palestinske samomorilske napadalce in napade izraelske vojske na palestinske civiliste. "Po vsem svetu vidimo ljudi, ki so pripravljeni podpirati takšna dejanja, s sovražno propagando proti judom, proti muslimanom, proti vsakomur, ki ga je moč označiti za drugačnega od njega samega," je dejal generalni sekretar.
Glede Darfurja je Annan dejal, da bi morala mednarodna skupnost zaščititi prebivalce te pokrajine.
Ameriški predsednik George Bush pa je zagovarjal svojo odločitev za vojno v Iraku. Kot je poudaril, je koalicija, ki so jo vodile ZDA in je v Iraku zrušila režim Sadama Huseina, osvobodila iraški narod 'hudobnega diktatorja'. Ob tem je mednarodne organizacije pozval k pomoči pri obnovi Iraka.
"Iračani so ponovno dobili suverenost," je poudaril in omenil, da je med udeleženci zasedanja tudi predsednik začasne iraške vlade Ijad Alavi. "ZN in države članice morajo odgovoriti na prošnje premiera Alavija in narediti več pri obnovi varnega, demokratičnega in svobodnega Iraka," je poudaril Bush.
Kot je povedal, se bodo teroristični napadi v Iraku in tudi v Afganistanu samo še stopnjevali. Kljub temu, da se teroristični napadi v Iraku in Afganistanu povečujejo, pa sta danes državi po Bushevih besedah 'na poti demokracije in svobode'.
Bush se je dotaknil tudi razmer na Bližnjem vzhodu.
Izrael je v svojem govoru pozval, naj zamrzne judovske naselbine na zasedenih palestinskih ozemljih in uniči nezakonite naselbine, svetovne voditelje pa, naj pretrgajo vse vezi s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom, ki po njegovih besedah ne služi svojemu narodu. "Tisti, ki bodo vodili neodvisno palestinsko državo, bodo morali sprejeti miroljubne metode za dosego svojih pravic in oblikovati reformne institucije stabilne demokracije," je dejal Bush.
Mednarodno skupnost pa je pozval, naj se proti "radikalizaciji in nasilju bori s pravico in dostojanstvom". Kot je poudaril, teroristi verjamejo, da so "samomori in umori upravičeni, nato pa delujejo po svojih prepričanjih".
Bush je še pozval sudansko vlado, naj spoštuje premirje pokrajini Darfur in resolucijo, ki jo je minuli teden sprejel Varnostni svet Združenih narodov in ki grozi Sudanu s sankcijami, če se kršitve človekovih pravic in pokoli v Darfurju ne bodo prenehali.
Splošna razprava bo potekala do 1. oktobra, na njej pa pričakujejo predsednike in premiere 98 držav in več kot 80 ministrov. Med njimi sta tudi slovenski predsednik Janez Drnovšek in zunanji minister Ivo Vajgl.