Od Portugalske sinagoge pa do znamenitega kipa "De Dokwerker" (pristaniškega delavca) v Amsterdamu je manj kot minuta hoje. Kip pristaniškega delavca stoji tam kot opomnik na 25. februar leta 1941, ko se je celotni Amsterdam zbral na ulicah v podporo Judom in proti antisemitističnim zakonom, ki so jih uveljavljali Nemci med drugo svetovno vojno. Do konca druge svetovne je izginilo kar 75 odstotkov nizozemske judovske skupnosti.
Znašanje vandalov nad kipom pristaniškega delavca je sprožil burne odzive na Nizozemskem kot tudi drugod, še posebej ob zaskrbljujočem dvigu nestrpnosti v družbi. A po uporabi zelene in rumene barve in svastikah v zeleni barvi je bilo mnogim hitro jasno, da se brišejo meje med antisemitizmom in sovraštvom do nogometnega kluba Ajax, ki je s spektakularno predstavo na kultnem Santiagu Bernabeuu povsem nadigrali aktualnega evropskega klubskega prvaka.
Na Nizozemskem, pa tudi drugod po Evropi, je Ajax poznan kot t. i. "judovski klub". Kip naj bi onečastili navijači največjega rivala Ajaxa, kluba ADO Den Haag. V izjavi so se v klubu sicer opravičili, a se hkrati oddaljili od dejanja ter ga obsodili.
Amsterdam je bil nekoč živahno središče judovske skupnosti. Mnogi so prišli z Iberskega polotoka v 16. stoletju, drugi pa iz Poljske. Preden so državo okupirali Nemci, je tam živelo 140.000 Judov, kar 80.000 izmed njih v Amsterdamu. Mnogi so podpirali Ajax že od samega začetka, a šele v 60. letih prejšnjega stoletja je klub širše postal znan kot judovski. Nekaj predsednikov, ki so v tistih letih vodili klub, je bilo judovskega porekla, pa tudi nekateri igralci, kot recimo Bennie Muller in Sjaak Swart.
Navijači kluba so posvojili izraelsko zastavo kot svoj simbol in začeli nositi Davidovo zvezdo – tako so se odzvali na vse napade antisemitistov.
'To nima nič opraviti z Ajaxom'
"To mi prav nič ni všeč," je povezavo z judovskimi simboli pokomentiral David Endt, ki je Ajax vodil med letoma 1997 in 2013. "Vse to daje našim rivalom priložnost, da kričijo zlobne stvari o ljudeh, ki nimajo nobene povezave z nogometom," je zaščitniški Endt. "Mislim, da se ne bi smeli skrivati za to zastavo in simbolom. Ne smemo začeti kričati nazaj: 'Mi smo Judje'," meni Endt, ki je sam sicer judovske veroizpovedi.
Meni, da bi klub moral začeti izobraževati že svoje mlade igralce in jih naučiti, da judovska zastava ter Davidova zvezda z Ajaxom nimata prav veliko skupnega. "Šlo je le za nekoč izbran simbol s strani določenih ljudi, ampak res s klubom nima nobene globlje povezave," je še dodal Endt.
Za CNN je spregovorilo nekaj podpornikov Ajaxa, a niso delili svojih imen. Eden je dejal, da gre le za neko vrsto kulture, tradicijo, in da vera s tem nima prav nič. Drug podpornik kluba je dejal, da gre za identiteto kluba, ki izvira iz zgodovine. Drugi so sicer prepričani, da večina navijačev ne bi znala povedati prav nič o judovski veri.
Nizozemske nogometne oblasti se borijo proti problemu
Za nizozemsko nogometno zvezo (KNVB) je izbris antisemitizma glavna prioriteta. Od leta 2016 dalje so se v KNVB že večkrat sestali s predstavniki judovske skupnosti in ustanovili delovno skupino, ki se ukvarja s problemom sovražnega vzklikanja na nogometnih tekmah in drugimi oblikami diskriminacije. Klubom v primeru antisemitizma naložijo višje kazni, zapirajo stadione za gledalce in posameznikom prepovejo vstop na tekme tudi za do pet let. Vzpostavili so tudi izobraževalni program, ki se spopada z rasizmom v nogometu.
Na stadionih se je že slišalo vzklikanje "Hamas, Hamas, Jude pod gas" s strani navijačev kluba AZ Alkmaar. Včasih vzklikajo tudi "kdor ne skače, je Jud" in pa "gremo na lov za Judi"
Mnogi so prepričani, da navijači pravzaprav nimajo nobenih negativnih čustev do Judov, le do kluba samega. Kljub temu se zavedajo, da je takšno ravnanje nedopustno.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.